Tchaj-wan požaduje omluvu za urážky od šéfa WHO

ČTK ČTK
9. 4. 2020 13:59
Tchajwanská diplomacie oznámila, že požaduje omluvu za "zbytečné a pomlouvačné" vyjádření, které pronesl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Šéf WHO Tedros Ghebreyesus
Šéf WHO Tedros Ghebreyesus | Foto: Reuters

WHO se stala terčem kritiky mimo jiné ze strany USA kvůli zvládání situace kolem šíření koronaviru. Ghebreyesus, který je Etiopan, v této souvislosti ale obvinil Tchaj-wan, že podle jeho slov stojí za rasistickou kampaní jak proti němu, tak proti dalším Afričanům. Informovala o tom agentura Bloomberg.

"Bez ověření faktů Tedrosova neprokázaná a nepravdivá obvinění nejenže nejsou založena na realitě, ale navíc vážně poškodila naši vládu a náš lid," uvedla dnes tchajwanská diplomacie v prohlášení. "Tyto urážky a pomluvy jsou extrémně nezodpovědné," dodala.

Šéf WHO zaútočil na Tchaj-wan, když odpovídal na otázku ohledně kritiky, které se Světové zdravotnické organizaci dostává od amerického prezidenta Donalda Trumpa i dalších světových vůdců. Za "kampaní proti němu" prý stojí Tchaj-wan, řekl Ghebreyesus doslova. "Tento útok přichází z Tchaj-wanu. Ministerstvo zahraničí o této kampani ví a nedistancovali se od ní," uvedl. Ve svém vyjádření šéf WHO rovněž vyzval USA a Čínu, aby lépe spolupracovaly, neboť podle něj hrozí, že se pandemie změní v ještě větší krizi.

Tchajwanský ministr zahraničí patří ke kritikům toho, jak WHO zvládá současnou pandemii. Rovněž kritizuje i fakt, že Tchaj-wanu nebylo umožněno stát se členem Světové zdravotnické organizace. Ostrov totiž zástupci WHO považují za součást Číny. O jakých rasistických útocích Ghebreyesus hovořil, ale není jasné, poznamenala agentura Bloomberg.

Prohlášení šéfa WHO zkritizovala i tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, Tchaj-wan podle jejích slov odmítá jakoukoli formu diskriminace. "Dlouhá léta jsme vyloučeni z mezinárodních organizací a víme lépe než kdokoli jiný, jaké to je, být diskriminovaný a izolovaný," uvedla prezidentka. "Jestliže generální tajemník Tedros ustojí tlak z Číny a přijede na Tchaj-wan, aby viděl naše úsilí v boji s covid-19, uvidí, že těmi skutečnými oběťmi nespravedlivého zacházení jsou Tchajwanci," dodala.

Tchaj-wan patří k oblastem, kde se podařilo dostat pandemii pod kontrolu, a vysloužil si tak pochvalné reakce z celého světa. Ostrov dosud eviduje 379 případů nakažených a pět úmrtí.

Peking považuje tento fakticky nezávislý ostrov za svou vzbouřenou provincii. Tchajwanská vláda to odmítá s tím, že jsou nezávislým, svrchovaným národem. Jak napsala BBC, protože i WHO označuje Tchaj-wan za součást Číny, tchajwanské úřady nemají přístup k některým důležitým prohlášením expertů a jsou vyloučeni rovněž ze všech briefingů týkajících se pandemie. Protože nemají potřebné informace včas, jsou ohroženy životy obyvatel, tvrdí tchajwanští představitelé. Světová zdravotnická organizace to ale odmítá.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy