Čínská vesnice vyhrála boj se stranickými pohlaváry

Václav Viták
17. 1. 2012 16:55
Zlom: Wu-kchan, který se postavil proti zabírání své půdy, ve sporu s mocnými uspěl
Organizátor protestů a teď už i stranický tajemník Lin Cu-luan
Organizátor protestů a teď už i stranický tajemník Lin Cu-luan | Foto: Reuters

Peking - Čínská vesnice Wu-kchan, která se v prosinci minulého roku vzbouřila proti nelegálnímu vyvlastňování a rozprodávání své půdy, donutila provinční stranické pohlaváry k ústupkům.

Vedení komunistické strany v čínské provincii Kuan-tung, v níž se Wu-kchan nachází, zuřivý odpor zaskočil.

Ve snaze uklidnit situaci proto učinilo nebývalý krok: jmenovalo tajemníkem komunistické strany ve vesnici sedmašedesátiletého bývalého podnikatele Lina Cu-luana, který protesty obyvatel organizoval.

Lin byl zvolen stranickým tajemníkem v neděli a stále vede mimořádný výbor, který řídil chod vesnice od 11. prosince minulého roku, kdy se začala bouřit proti postupu úřadů.

Představitelé provincie Kuan-tung navíc slíbili, že se stížnostmi rolníků z vesnice začnou seriózně zabývat.

Zavázali se, že wukchanským vrátí jednu čtvrtinu ze zhruba 14 kilometrů čtverečních půdy, které nelegálně prodalo nebo dlouhodobě pronajalo jejich předchozí stranické vedení.

Radost trochu předčasná

Na čínské poměry se jedná o téměř bezprecedentní vítězství drobných rolníků nad všemocnou komunistickou stranou. Na druhou stranu: Úřady města Lu-feng, pod které Wu-kchan spadá, dál odmítají vyšetřovat smrt Süe Ťin-poa, který byl zadržen kvůli účasti na protestech v této vesnici a pak zemřel v policejní cele.

Lufengská policie stále trvá na oficiální verzi, podle níž Süe zemřel na infarkt. Jeho tělo je ochotna vydat až poté, co příbuzní podepíší prohlášení, že zemřel přirozenou smrtí.

Dcera Süe Ťin-poa však říká, že jeho tělo, které s dalšími rodinnými příslušníky směla jen zběžně prohlédnout, neslo známky bití a mučení.

Vesničané z Wu-kchanu tvrdí, že kvůli hrubému postupu úřadů zemřel ještě jeden z nich - devětašedesátiletý muž, který spáchal 28. prosince sebevraždu po sérii výhružných telefonátů, v nichž na něj byl činěn nátlak, aby se dostavil k výslechu v souvislosti s prosincovými protesty ve vesnici.

Stařec byl příbuzným nového tajemníka komunistické strany ve Wu-chanu, už zmiňovaného Lina Cu-luana.

Rolníci poprvé v historii Číny netvoří většinu společnosti

Odpor Wu-chanu, který v prosinci na deset dní obklíčila policie, vylekal i Peking, pro nějž je obava z interní nestability tou největší noční můrou.

Takto protestoval Wu-kchan v prosinci
Takto protestoval Wu-kchan v prosinci | Foto: Reuters

Nelegální zabírání půdy ze spekulativních důvodů je přitom v prudce se urbanizující Číně na denním pořádku. Závažnost problému je patrná i z chování nejvyšších stranických a vládních orgánů.

Premiér Wen Ťia-pao se dokonce zastal čínských rolníků, když napsal ve vlivném časopisu Čchiou-š', že jejich vlastnická práva je třeba chránit.

Kritizoval také běžnou politickou praxi spočívající v přesidlování zemědělců do činžovních domů s cílem zmocnit se jejich půdy, která je pak scelována do větších zemědělských ploch, nebo zastavěna.

Prudká urbanizace Číny v posledních desetiletích vedla také k demografickému přelomu. Poprvé v historii této země, jež je dlouhá tisíce let, netvoří většinu obyvatelstva rolníci, ale městské obyvatelstvo.

Podle čínského statistického úřadu žilo z celkem 1,347 miliardy čínských obyvatel na konci roku 2011 již 51,3 procenta ve městech.

 

Právě se děje

Další zprávy