Vedení CEFC po zatčení Zemanova poradce převzala státní agentura, píše Reuters. Firma zprávu popírá

ČTK Lukáš Prchal ČTK, Lukáš Prchal
Aktualizováno 2. 3. 2018 11:54
Mluvčí CEFC China Energy podle agentury Reuters tvrdí, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.
Miloš Zeman, čínský prezident a šéf CEFC Jie Ťien-ming (vlevo).
Miloš Zeman, čínský prezident a šéf CEFC Jie Ťien-ming (vlevo). | Foto: ČTK

Šanghaj/Peking - Vedení a každodenní provoz čínské společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. S odvoláním na dva informované zdroje to v pátek uvedl hongkongský list South China Morning Post.

Mluvčí CEFC China Energy podle agentury Reuters tvrdí, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.

Český zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík Aktuálně.cz řekl, že agentura Reuters se podle něj odkazuje pouze na jeden hongkongský deník. "Bez neúcty, to přece není relevantní zdroj. Firma to kategoricky popírá. Máme dnes v Číně náš tým na pracovní poradě, nikdo je nepřevzal a firma normálně funguje," řekl bývalý ministr obrany Tvrdík.

Informace o převzetí firmy přišla den poté, co se v čínských médiích objevily zprávy, že předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming je vyšetřován kvůli podezření z hospodářské kriminality. Firma tyto informace popřela a na svém webu zveřejnila prohlášení, podle něhož podnik funguje normálně. 

Manažer společnosti je mimo jiné členem poradního týmu prezidenta Miloše Zemana. CEFC se orientuje hlavně na energetiku a působí rovněž v České republice.

Hongkongský deník South China Morning Post s odvoláním na čtyři informované zdroje ve čtvrtek napsal, že Jie Ťien-ming byl na přímý příkaz čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zadržen, a to už 16. února. Podle zdrojů čínského finančního magazínu Caixin byl předvolán k výslechu. Zda vyšetřování pokračuje, podle listu není známo.

"Zaznamenali jsme ten nezodpovědný článek… Slavnostně zde prohlašujeme: nezakládá se na faktech," citovala prohlášení firmy agentura AFP. CEFC zároveň dodala, že informace o svém vyšetřování sám Jie nepotvrdil.

Jaroslav Tvrdík, který je mimo jiné také v čele fotbalové Slavie, se vyhnul odpovědi na otázku, zda byl před časem předseda představenstva CEFC Jie zadržen a zda je vyšetřován.

"Já nespolupracuji s panem Jie, ve Slavii je předseda dozorčí rady Chan Chauto a ten má jako prezident CEFC China na starosti evropské projekty. Pan Jie nebyl ani na 125. výročí Slavie na začátku prosince," dodal Tvrdík.

Ve čtvrtek byla navíc na Pražském hradě čínská velvyslankyně Ma Keqing. Setkala se s kancléřem Vratislavem Mynářem, který se jí ptal na vyšetřování speciálního Zemanova poradce Jie Ťien-minga. Přes více jak dva roky má podle Hradu radit prezidentovi v otázkách "Číny, v ekonomických otázkách a otázky ekonomického rozvoje."

"Paní velvyslankyně při včerejším setkání s panem kancléřem spekulace o zatčení nepotvrdila," napsal redakci mluvčí Jiří Ovčáček. Jie Ťien-ming tak zůstane stále prezidentovým poradcem. "Je třeba vyčkat vyjasnění situace," dodal.

Propad akcií 

Po zveřejnění zprávy o problémech firmy oslabily její akcie a jejich pokles pokračoval i v pátek. Kvůli masivnímu rozprodávání dluhopisů společnosti v celkové hodnotě 14 miliard jüanů (46 miliard Kč) bylo až do odvolání zastaveno jejich obchodování. Hongkongský list South China Morning Post připomíná, že čínská vláda se od dubna loňského roku začala intenzivně zajímat o silně zadlužené soukromé podniky a jejich zahraniční investice.

Na konci února vláda převzala kontrolu nad společností Anbang Insurance Group, jedním z největších pojišťovacích konglomerátů v zemi. Její šéf Wu Siao-chuej byl zatčen loni v červnu.

Pozornosti čínských regulátorů neunikl ani konglomerát Dalian Wanda Group, který působí v několika oblastech od realit po zábavu a jehož majitelem je miliardář Wang Ťien-lin. Od loňského léta mu velké banky nesmějí půjčovat peníze.

Vlastník Slavie i pivovarů Lobkowicz

Skupina CEFC působí kromě energetiky především ve financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. V Česku koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v internetové cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group. Dále ovládá také Pivovary Lobkowicz Group a je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie.

Od července 2015 firma investovala do akvizic od Čadu po Rumunsko zhruba 4,9 miliardy dolarů (101 miliard Kč). Podle listu South China Morning Post to vypadá, že se CEFC stala nejnovějším cílem tažení čínské vlády.

CEFC byla již v minulosti zmiňována v souvislosti s nekalými praktikami. Loni v listopadu byl pro podezření z uplácení představitelů Ugandy a Čadu zatčen v USA šéf nevládního výboru China Energy Fund Committee (CEFC). Výbor CEFC je označován za nadaci soukromé firmy CEFC China Energy, která ho také plně financuje. Konglomerát CEFC China Energy se tehdy od případu distancoval.

Čínská vláda v posledních měsících upevnila kontrolu nad velkými soukromými konglomeráty v zemi. Informace o vyšetřování Jie Ťien-minga se dostala na veřejnost krátce před pondělním zahájením výročního zasedání čínského parlamentu, na němž se očekává schválení návrhu, který umožňuje prezidentu Si Ťin-pchingovi vládnout neomezeně dlouhou dobu.

Video: Firma CEFC má blízko k vojenské rozvědce, tvrdí sinoložka

Čínská firma, která v Česku koupila Pivovary Lobkowicz nebo fotbalový klub Slavia, má blízko k čínské ústřední vojenské komisi a rozvědce, říká Lomová | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 minutami

Macron se setkal s Cichanouskou, slíbil pomoc s vyjednáváním o propuštění běloruských vězňů

Francouzský prezident Emmanuel Macron představitelce běloruské opozice Svjatlaně Cichanouské slíbil pomoc s vyjednáváním o propuštění běloruských politických vězňů. Po Macronově setkání s političkou, která byla podle opozice jasnou vítězkou srpnových prezidentských voleb v Bělorusku, to napsala agentura Reuters.

Macron se s Cichanouskou setkal při své dvoudenní návštěvě Litvy, kam se opoziční představitelka uchýlila jen krátce po běloruských volbách. Podle AP po schůzce také oznámil, že k podpoře Bělorusů udělá vše a zopakoval, že oficiálního vítěze voleb a dlouholetého autoritářského lídra země Alexandra Lukašenka jako prezidenta neuznává.

"Slíbil, že udělá vše, aby pomohl s vyjednáváními za této politické krize v naší zemi (…) a pomohl s propuštěním všech politických vězňů," uvedla Cichanouská. "Jako Evropané uděláme vše, abychom napomohli zprostředkování (dialogu)," řekl podle AFP Macron. Francouzský prezident zdůraznil potřebu pragmatického postupu a uvedl, že chce řešení běloruské krize posunout v rámci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Zdroj: ČTK
Další zprávy