Čína vystaví svoji sílu. Zastavila továrny, hubí ptactvo

Martin Novák Martin Novák
2. 9. 2015 13:25
Peking se připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 70. výročí japonské kapitulace. Předvede moderní zbraně, sdělí světu "jsme bohatí a silní." Na náměstí, kde tanky v roce 1989 krvavě potlačily demonstrace. I z tohoto důvodu bude Miloš Zeman v Pekingu jedinou hlavou státu z Evropské unie.
Policisté se připravují na přehlídku.
Policisté se připravují na přehlídku. | Foto: Reuters

Peking - Dvanáct tisíc vojáků, pět set kusů pozemní vojenské techniky včetně nejmodernějších balistických raket a dvě stovky bojových letounů projdou, projedou a proletí ve čtvrtek pekingským hlavním náměstím Tchien An-men.

V akci jsou a budou i pionýři.
V akci jsou a budou i pionýři. | Foto: Reuters

Konec druhé světové války a porážku Japonska oslaví Čína jednou z nejmohutnějších přehlídek ve své historii.

Bude to výkladní skříň, ve které Čínská lidová armáda předvede svoji sílu.

Tomu odpovídají i přípravy. Továrny v metropoli Pekingu a okolí zastavily provoz, aby neznečišťovaly vzduch. To se poprvé - a naposledy - stalo během olympijských her před sedmi lety.

Obyvatelé domů v blízkosti náměstí Nebeského klidu museli omezit přijímání návštěv a v některých místech i vycházení na balkon. Z ulic Pekingu zmizela povinně téměř polovina automobilů, televize nemohou vysílat zábavné programy.

Do centra města byli dokonce vypuštěni sokoli, aby se postarali o ptactvo.

"Prezident Si Ťin-pching chce přehlídkou sdělit světu: Čína je bohatá a silná,“ uvedl pro agenturu AFP expert na čínskou historii John Delury, který působí na univerzitě v Soulu.

Tchien-an-men před 25 lety. Průvodce událostmi
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Tchien-an-men před 25 lety. Průvodce událostmi

Před čtvrtstoletím došlo na pekingském náměstí Nebeského klidu ke krvavému zásahu. O život přišly stovky, možná tisíce lidí.

Projděte si přehledného průvodce událostmi v Pekingu z noci ze 3. na 4. června 1989.

Mezi státníky na tribuně ale bude chybět mnoho prezidentů a premiérů. Někteří se obávají rostoucí čínské vojenské síly a s tím spojených čínských ambic (v prvé řadě samozřejmě Japonsko), některým vadí, že přehlídka se koná na náměstí Nebeského klidu, v jehož okolí armáda v červnu 1989 krvavě rozmetala demonstrace studentů a dalších Číňanů.

Z hlav států Evropské unie bude čínským zbraním přihlížet jen Miloš Zeman. Sinolog Martin Kříž, který se zabývá česko-čínskými vztahy, ale soudí, že v Číně si toho nikdo příliš nepovšimne a mnoho to tam neznamená.

"V Číně je teď velký vnitrostranický boj a problémy spojené s ekonomikou, takže přijímání signálů ze zahraničí je více omezeno, pokud to tak mohu říci. Navíc pro Číňany je Česká republika trochu mimo jejich rozlišovací schopnost, nikdo si toho příliš nepovšimne. Z Evropské unie mají váhu v Číně Německo, Velká Británie, Francie a Itálie," řekl Aktuálně.cz.

(O problémech čínského hospodářství čtěte více ZDE.)

Francii zastupuje ministr zahraničí Laurent Fabius a namísto současných premiérů přijedou dva bývalí - Tony Blair a Gerhard Schröder.

Pozoruhodná je ovšem konstelace hostů z Korejského poloostrova. Vůdce Severní Koreje, tradičního spojence Pekingu, nepřijede. Kim Čong-un pozvání nepřijal.

Naopak prezidentka Jižní Koreje Pak Kun-hje v Pekingu bude.

Vztahy mezi Čínou a Jižní Koreou se zlepšují, zatímco rozpory mezi čínským a severokorejským vedením narůstají. Kim Čong-un podle analytiků Peking příliš neposlouchá a neřídí se ve své zahraniční politice radami většího souseda.

Mluvčí čínského ministerstva obrany na tiskové konferenci oznámil, že oslavy sedmdesátého výročí konce války - tedy vlastně japonské kapitulace - nejsou namířeny proti současnému Japonsku ani proti "japonskému lidu."

Čínská média jsou ale v posledních dnech plná článků a dokumentů připomínajících japonskou okupaci a zločiny, kterých se japonští vojáci v Číně dopustili.

Obě země jsou od roku 2013 ve vážném sporu o souostroví v Jihočínském moři, které Japonci nazývají Senkaku a Číňané Ťiao-jü.

 

Právě se děje

Další zprávy