Zeman se při návštěvě Číny sejde s Putinem, potvrdil Kreml

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 8. 2015 21:31
Ruský prezident Vladimir Putin bude týž den jednat také s prezidenty Venezuely a Laosu.
Vladimir Putin a Miloš Zeman při posledním setkání v Moskvě.
Vladimir Putin a Miloš Zeman při posledním setkání v Moskvě. | Foto: ČTK

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin se při nadcházející návštěvě Číny setká s českým prezidentem Milošem Zemanem, který bude v Číně na pětidenní návštěvě. Agentuře TASS to v pondělí oznámil zahraničněpolitický poradce Kremlu Jurij Ušakov.

Schůzka je plánována na čtvrtek 3. září, Putin má týž den jednat i s prezidenty Venezuely a Laosu.

"Pan prezident se v rámci své návštěvy Čínské lidové republiky setká ve čtvrtek dne 3. září s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem. Setkání se uskuteční ve 14:30 a je plánováno na zhruba 45 minut," řekl Ovčáček.

"Tématem budou bezpečnostní a ekonomické otázky," dodal. Poznamenal, že Zeman se také setká se svým čínským protějškem i dalšími politiky.

Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček v České televizi uvedl, že Zeman s Putinem pravděpodobně bude mluvit o Ukrajině, Sýrii a Blízkém východě a nebude chybět téma boje proti islámskému terorismu. "Rusko vnímá některá nebezpečí silněji, než se to ukazuje například na druhé straně Atlantiku," řekl. Rusko má totiž podle Kmoníčka výrazně větší podíl muslimského obyvatelstva než USA.

Podpora ruského prezidenta je podle Kmoníčka potřebná pro úspěch operace zabraňující příchodu uprchlíků skrze vnější hranice EU. Bez Putinovy pomoci se nezmění přístup ruské diplomacie v Radě bezpečnosti OSN, uvedl Kmoníček v ČT. Bez mandátu rady přitom podle něj nebude možný přístup do pobřežních vod Libye, odkud migranti do Evropy přes Středozemní moře často vyrážejí.

Zemana na cestě do Číny doprovodí delegace, jejímiž členy budou například český držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd, předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta a předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Letos už druhé setkání s Putinem

Podle Ušakova bude česko-ruský summit uspořádán na okraj oslav 70. výročí ukončení druhé světové války, jichž se oba státníci zúčastní. Jednání se má ve čtvrtek konat po skončení vojenské přehlídky a slavnostní recepci.

V pátek se český prezident setká s prezidentem Čínské lidové republiky Si Ťin-pchingem a poté se letecky přesune do čínské finanční metropole Šanghaje, kde povečeří s představiteli místní vlády.

V sobotu Zeman zavítá do šanghajského buddhistického kláštera Ťing-an a navštíví vyhlídkové patro 468 metrů vysoké Televizní věže. V plánu má také oběd s primátorem a dalšími představiteli Šanghaje.

Zeman se s Putinem naposledy setkal letos v květnu v Moskvě, kam přijel na oslavy 70. výročí konce druhé světové války na evropských bojištích. Jejich tehdejší rozhovor byl věnován zejména ekonomické spolupráci s důrazem na české pohledávky v Rusku.

Putin se kromě Zemana v Pekingu setká i s prezidentem Venezuely Nicolásem Madurem a nejvyšším představitelem Laosu Choummalym Sayasonem.

Prezident porušil za polovinu svého mandátu poměrně hodně slibů, ze svého příjmu například reálně posílá do fondu na umoření státního dluhu jen šestinu, říká Jan Tvrdoň z Demagog.cz. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy