Zeman se při návštěvě Číny sejde s Putinem, potvrdil Kreml

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 8. 2015 21:31
Ruský prezident Vladimir Putin bude týž den jednat také s prezidenty Venezuely a Laosu.
Vladimir Putin a Miloš Zeman při posledním setkání v Moskvě.
Vladimir Putin a Miloš Zeman při posledním setkání v Moskvě. | Foto: ČTK

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin se při nadcházející návštěvě Číny setká s českým prezidentem Milošem Zemanem, který bude v Číně na pětidenní návštěvě. Agentuře TASS to v pondělí oznámil zahraničněpolitický poradce Kremlu Jurij Ušakov.

Schůzka je plánována na čtvrtek 3. září, Putin má týž den jednat i s prezidenty Venezuely a Laosu.

"Pan prezident se v rámci své návštěvy Čínské lidové republiky setká ve čtvrtek dne 3. září s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem. Setkání se uskuteční ve 14:30 a je plánováno na zhruba 45 minut," řekl Ovčáček.

"Tématem budou bezpečnostní a ekonomické otázky," dodal. Poznamenal, že Zeman se také setká se svým čínským protějškem i dalšími politiky.

Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček v České televizi uvedl, že Zeman s Putinem pravděpodobně bude mluvit o Ukrajině, Sýrii a Blízkém východě a nebude chybět téma boje proti islámskému terorismu. "Rusko vnímá některá nebezpečí silněji, než se to ukazuje například na druhé straně Atlantiku," řekl. Rusko má totiž podle Kmoníčka výrazně větší podíl muslimského obyvatelstva než USA.

Podpora ruského prezidenta je podle Kmoníčka potřebná pro úspěch operace zabraňující příchodu uprchlíků skrze vnější hranice EU. Bez Putinovy pomoci se nezmění přístup ruské diplomacie v Radě bezpečnosti OSN, uvedl Kmoníček v ČT. Bez mandátu rady přitom podle něj nebude možný přístup do pobřežních vod Libye, odkud migranti do Evropy přes Středozemní moře často vyrážejí.

Zemana na cestě do Číny doprovodí delegace, jejímiž členy budou například český držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd, předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta a předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Letos už druhé setkání s Putinem

Podle Ušakova bude česko-ruský summit uspořádán na okraj oslav 70. výročí ukončení druhé světové války, jichž se oba státníci zúčastní. Jednání se má ve čtvrtek konat po skončení vojenské přehlídky a slavnostní recepci.

V pátek se český prezident setká s prezidentem Čínské lidové republiky Si Ťin-pchingem a poté se letecky přesune do čínské finanční metropole Šanghaje, kde povečeří s představiteli místní vlády.

V sobotu Zeman zavítá do šanghajského buddhistického kláštera Ťing-an a navštíví vyhlídkové patro 468 metrů vysoké Televizní věže. V plánu má také oběd s primátorem a dalšími představiteli Šanghaje.

Zeman se s Putinem naposledy setkal letos v květnu v Moskvě, kam přijel na oslavy 70. výročí konce druhé světové války na evropských bojištích. Jejich tehdejší rozhovor byl věnován zejména ekonomické spolupráci s důrazem na české pohledávky v Rusku.

Putin se kromě Zemana v Pekingu setká i s prezidentem Venezuely Nicolásem Madurem a nejvyšším představitelem Laosu Choummalym Sayasonem.

Prezident porušil za polovinu svého mandátu poměrně hodně slibů, ze svého příjmu například reálně posílá do fondu na umoření státního dluhu jen šestinu, říká Jan Tvrdoň z Demagog.cz. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 25 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy