Zeman se při návštěvě Číny sejde s Putinem, potvrdil Kreml

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 8. 2015 21:31
Ruský prezident Vladimir Putin bude týž den jednat také s prezidenty Venezuely a Laosu.
Vladimir Putin a Miloš Zeman při posledním setkání v Moskvě.
Vladimir Putin a Miloš Zeman při posledním setkání v Moskvě. | Foto: ČTK

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin se při nadcházející návštěvě Číny setká s českým prezidentem Milošem Zemanem, který bude v Číně na pětidenní návštěvě. Agentuře TASS to v pondělí oznámil zahraničněpolitický poradce Kremlu Jurij Ušakov.

Schůzka je plánována na čtvrtek 3. září, Putin má týž den jednat i s prezidenty Venezuely a Laosu.

"Pan prezident se v rámci své návštěvy Čínské lidové republiky setká ve čtvrtek dne 3. září s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem. Setkání se uskuteční ve 14:30 a je plánováno na zhruba 45 minut," řekl Ovčáček.

"Tématem budou bezpečnostní a ekonomické otázky," dodal. Poznamenal, že Zeman se také setká se svým čínským protějškem i dalšími politiky.

Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček v České televizi uvedl, že Zeman s Putinem pravděpodobně bude mluvit o Ukrajině, Sýrii a Blízkém východě a nebude chybět téma boje proti islámskému terorismu. "Rusko vnímá některá nebezpečí silněji, než se to ukazuje například na druhé straně Atlantiku," řekl. Rusko má totiž podle Kmoníčka výrazně větší podíl muslimského obyvatelstva než USA.

Podpora ruského prezidenta je podle Kmoníčka potřebná pro úspěch operace zabraňující příchodu uprchlíků skrze vnější hranice EU. Bez Putinovy pomoci se nezmění přístup ruské diplomacie v Radě bezpečnosti OSN, uvedl Kmoníček v ČT. Bez mandátu rady přitom podle něj nebude možný přístup do pobřežních vod Libye, odkud migranti do Evropy přes Středozemní moře často vyrážejí.

Zemana na cestě do Číny doprovodí delegace, jejímiž členy budou například český držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd, předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta a předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Letos už druhé setkání s Putinem

Podle Ušakova bude česko-ruský summit uspořádán na okraj oslav 70. výročí ukončení druhé světové války, jichž se oba státníci zúčastní. Jednání se má ve čtvrtek konat po skončení vojenské přehlídky a slavnostní recepci.

V pátek se český prezident setká s prezidentem Čínské lidové republiky Si Ťin-pchingem a poté se letecky přesune do čínské finanční metropole Šanghaje, kde povečeří s představiteli místní vlády.

V sobotu Zeman zavítá do šanghajského buddhistického kláštera Ťing-an a navštíví vyhlídkové patro 468 metrů vysoké Televizní věže. V plánu má také oběd s primátorem a dalšími představiteli Šanghaje.

Zeman se s Putinem naposledy setkal letos v květnu v Moskvě, kam přijel na oslavy 70. výročí konce druhé světové války na evropských bojištích. Jejich tehdejší rozhovor byl věnován zejména ekonomické spolupráci s důrazem na české pohledávky v Rusku.

Putin se kromě Zemana v Pekingu setká i s prezidentem Venezuely Nicolásem Madurem a nejvyšším představitelem Laosu Choummalym Sayasonem.

Prezident porušil za polovinu svého mandátu poměrně hodně slibů, ze svého příjmu například reálně posílá do fondu na umoření státního dluhu jen šestinu, říká Jan Tvrdoň z Demagog.cz. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 50 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy