Čína také zažila svůj zázrak: 22 horníků je zachráněno

Radim Klekner Radim Klekner
30. 8. 2011 16:53
Devatenáct mužů strávilo v podzemí téměř týden bez potravin
Záchranáři vynášeli horníky z dolu na nosítkách s očima zakrytýma páskou, po týdnu stráveném v podzemí jejich oči odvykly slunečnímu světlu.
Záchranáři vynášeli horníky z dolu na nosítkách s očima zakrytýma páskou, po týdnu stráveném v podzemí jejich oči odvykly slunečnímu světlu. | Foto: Reuters

Čchi-tchaj-che - Jejich záchranu neprovázela velkolepá mediální show ani oficiální oslavy. Devatenáct čínských horníků z provincie Chej-lung-ťiang, které v úterý vytáhli záchranáři ze zatopeného černouhelného dolu, si ale prožilo podobná muka jako jejich chilští kolegové loni v září a říjnu.

Zatímco třiatřicet Chilanů z dolu na zlato a měď z dolu u města Copiapó strávilo v podzemí téměř deset týdnů, čínské horníky uvěznil průval vody na sedm dní poté, co se provrtali do sousedního, již dříve zatopeného důlního díla. Na rozdíl od chilských "los 33" ale neměli k dispozici železnou zásobu potravin, byť rozdělenou na miniaturní dávky.

První jídlo jim záchranáři spustili průzkumným vrtem až po pěti dnech. Ty přežili jen díky vodě prosakující od stropu chodby, ve které zůstali uvězněni v hloubce téměř tři sta metrů. Po celých 165 hodin jim navíc vydržely důlní lampy.

Tři horníky se podařilo zachránit krátce po průvalu, jednoho našli záchranáři mrtvého. Po dalších třech mužích se pátrá.

"Uděláme vše pro to, abychom vaše kolegy zachránili," slíbil horníkům guvernér provincie Chej-lung-ťiang Wang Siang-kchuej.

Důl Cheng-tchaj nechaly úřady kvůli nepostačujícím bezpečnostním opatřením v roce 2007 uzavřít, jeho majitelé zde ale těžbu počátkem tohoto měsíce obnovili bez náležitého povolení.

Neštěstí v čínských dolech jsou mnohem častější než kdekoli jinde na světě právě kvůli chabým bezpečnostním opatřením.

Čína sice snížila počet úmrtí v dolech o třetinu oproti tragickému roku 2002, kdy pod zemí zahynulo 6995 mužů, práce v podzemí ale platí v někdejší Říši středu i nadále za extrémně nebezpečné.

Loni v dubnu se v provincii Šan-si podařilo zachránit 115 horníků poté, co jejich důl zaplavila voda. V říjnu zahynulo po výbuchu uhelného prachu na dole Jü-čou.

Ve stejném roce nechaly úřady zavřít téměř tisícovku šachet, které nevyhovovaly bezpečnostním předpisům.

Uhlí zajišťuje přibližně sedmdesát procent energických potřeb Číny.

Podobné štěstí nemělo devětadvacet horníků v černouhelném dole v novozélandském Pike River, kteří zahynuli loni v listopadu při explozi metanu.

 

Právě se děje

Další zprávy