Čína staví u sporných ostrovů přistávací dráhu pro letadla

17. 4. 2015 12:09
Dokazují to nové satelitní snímky Spratlyho ostrovů, na něž si dělá nárok několik zemí. Dráha by mohla sloužit pro vojenská letadla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Čína buduje startovací a přistávací dráhu na uměle vytvořeném ostrově, jenž leží na sporném území Spratlyho ostrovů, které si kromě Pekingu nárokují i vlády Filipín, Bruneje, Malajsie, Vietnamu a Tchaj-wanu.

Satelitní snímky výstavby betonové přistávací dráhy, která by po dokončení mohla sloužit pro vojenská letadla, zveřejnil odborný časopis IHS Jane’s.

Podle zprávy, kterou uvádí, se na uměle vytvořenou pevninu vejde dráha o délce až 3000 metrů. To podle dostupných informací odpovídá průměrné délce již existujících vzletových a přistávacích drah, které má letectvo Čínské lidové republiky k dispozici.

Nejnovější snímky současně poukazují i na možnost stavby druhé dráhy na souostroví, která by se ale nacházela už jen 25 kilometrů od ostrova obydleného filipínským civilním obyvatelstvem.

To samozřejmě znepokojuje sousední země, které se obávají, že se Čína snaží trvale udržet vojenskou přítomnost na Spratlyho ostrovech.

Napětí v regionu

Aktivity Pekingu v Jihočínském moři zvyšují napětí v regionu již od listopadu loňského roku, kdy byla odhalena uměle vybudovaná pevnina na útesu patřícímu k souostroví. Čína, která své počínání považuje za zcela legální, si tak otevřeně zajišťuje suverenitu v dané oblasti.

Situace se však nutně nemusí dotýkat pouze bezprostředních sousedů Číny. Zvyšuje se i riziko napjatějších vztahů se Spojenými státy.

Peter Dutton - profesor strategických studií na námořní akademii na Rhode Island - poukázal podle deníku The New York Times na fakt, že Peking pomocí letecké základny výrazně rozšíří prostor svého hospodářského vlivu, o který v Jihočínském moři již dlouhodobě soupeří právě se Spojenými státy.

Mezi americkým a čínským námořnictvem došlo během posledních deseti let hned k několika vypjatým setkáním. Nově budovaný prostor pro vojenskou posádku na Spratlyho ostrovech, který se nachází asi 1000 kilometrů od nejjižnějšího bodu čínské pevniny, vytváří mnohem větší šanci na potenciální střet zájmů.

“Je to velká strategická událost,” říká Dutton. “Chcete-li mít kontrolu nad mořem, musíte nejprve kontrolovat vzduch.”

Nový ostrov, který Peking nechává budovat od konce loňského roku, je součástí větší rekultivace několika ostrovů v Jihočínském moři. Na útesu, který byl nad vodou sotva viditelný, vyrostla pevnina schopná hostit vojenské technické vybavení a personální a rekreační zařízení pro armádní zaměstnance.

 

Právě se děje

Další zprávy