Čína buduje umělý ostrov. Zřejmě chystá leteckou základnu

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 11. 2014 23:38
Aktivita Číňanů zvyšuje napětí v oblasti. Sporné ostrovy si totiž nárokují i Brunej, Filipíny, Malajsie, Vietnam a Tchaj-wan.
Má ostrov sloužit jako základna pro čínské vojsko?
Má ostrov sloužit jako základna pro čínské vojsko? | Foto: Reuters

Washington - Družicové snímky ukazují, že Čína buduje ostrov na útesu, který je součástí Spratlyho ostrovů.

Tento umělý ostrov je přitom dostatečně velký na to, aby na něm mohly přistávat a startovat letadla, informoval odborný časopis IHS Jane's, který se věnuje armádní a zpravodajské problematice.

Stavba, o níž se už nějakou dobu spekuluje, vyvolala obavy, že Čína mění spornou oblast souostroví, bohatou na nerostné suroviny, ve vojenský prostor. V regionu tak stoupá napětí, neboť sporné ostrovy si nárokují rovněž Brunej, Filipíny, Malajsie, Vietnam a Tchaj-wan.

Podle IHS Jane's získané záběry ukazují, že Čínou budovaný ostrov je minimálně tři kilometry dlouhý a 200 až 300 metrů široký. Tedy dost místa pro startovací a přistávací dráhu a pro odstavnou plochu.

Čína se stavebními pracemi spěchá - i přes výzvy Spojených států k zastavení veškerých provokativních aktivit v Jihočínském moři.

Lodní rypadla podle časopisu východně od útesu, kde se ostrov-letiště buduje, vytvářejí také přístav, který by, jak se zdá, mohl být dostatečně velký, aby do něj mohly vplouvat tankery a plavidla s velkými pozemními silami.

Za posledních 12 až 18 měsíců jde o čtvrtý a zatím největší podobný projekt Číny v oblasti Spratlyho ostrovů, uvádí IHS Jane's. Ke svým závěrům dochází na základě satelitních snímků pořízených 8. srpna a 14. listopadu, na nichž je vidět, že bagry už vytvořily pevninu téměř po celé délce útesu, který byl předtím celý pod vodou.

Jediným obyvatelným místem podle časopisu dosud byla betonová plošina, postavená čínským námořnictvem, s vojenskou posádkou. Je tam prý molo, protiletecké zbraně, zařízení k obraně proti potápěčům a skleník.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy