reklama
 
 

Čína buduje umělý ostrov. Zřejmě chystá leteckou základnu

Aktualizováno 22. 11. 2014 23:38
Aktivita Číňanů zvyšuje napětí v oblasti. Sporné ostrovy si totiž nárokují i Brunej, Filipíny, Malajsie, Vietnam a Tchaj-wan.

Washington - Družicové snímky ukazují, že Čína buduje ostrov na útesu, který je součástí Spratlyho ostrovů.

Tento umělý ostrov je přitom dostatečně velký na to, aby na něm mohly přistávat a startovat letadla, informoval odborný časopis IHS Jane's, který se věnuje armádní a zpravodajské problematice.

Stavba, o níž se už nějakou dobu spekuluje, vyvolala obavy, že Čína mění spornou oblast souostroví, bohatou na nerostné suroviny, ve vojenský prostor. V regionu tak stoupá napětí, neboť sporné ostrovy si nárokují rovněž Brunej, Filipíny, Malajsie, Vietnam a Tchaj-wan.

Podle IHS Jane's získané záběry ukazují, že Čínou budovaný ostrov je minimálně tři kilometry dlouhý a 200 až 300 metrů široký. Tedy dost místa pro startovací a přistávací dráhu a pro odstavnou plochu.

Čína se stavebními pracemi spěchá - i přes výzvy Spojených států k zastavení veškerých provokativních aktivit v Jihočínském moři.

Lodní rypadla podle časopisu východně od útesu, kde se ostrov-letiště buduje, vytvářejí také přístav, který by, jak se zdá, mohl být dostatečně velký, aby do něj mohly vplouvat tankery a plavidla s velkými pozemními silami.

Za posledních 12 až 18 měsíců jde o čtvrtý a zatím největší podobný projekt Číny v oblasti Spratlyho ostrovů, uvádí IHS Jane's. Ke svým závěrům dochází na základě satelitních snímků pořízených 8. srpna a 14. listopadu, na nichž je vidět, že bagry už vytvořily pevninu téměř po celé délce útesu, který byl předtím celý pod vodou.

Jediným obyvatelným místem podle časopisu dosud byla betonová plošina, postavená čínským námořnictvem, s vojenskou posádkou. Je tam prý molo, protiletecké zbraně, zařízení k obraně proti potápěčům a skleník.

autor: ČTK | 22. 11. 2014 14:21

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama