Čínská vláda považuje projekt za symbol pokroku, kterého země za poslední čtvrtstoletí dosáhla. Kritici namítají, že stavba je hrozbou pro životní prostředí a nadělá více škod než užitku.
Kdo bude mít pravdu, se ukáže za několik let. Dnes je jisté jedno: Základní práce na přehradě skončily. Hydroelektrárna, která má vyrábět deset procent z veškeré energie spotřebované v Číně, začne být plně funkční až za další tři roky.
Paraguay už bude jen druhá
Za všechny komentáře hovoří fakt, že přehrada je bezkonkurenčně největší na světě a jejích pět plavebních komor velikostí překonává vše, co dosud bylo postaveno. Titul největší přehrady světa tak ztrácí Ituapú na brazilsko-paraguayské hranici.
Čínská hydroelektrárna bude mít výkon 18 200 megawattů, Ituapú má "pouze" 12 600 megawattů.
Kromě výroby energie je cílem Tří soutěsek také bránit záplavám, které devastují oblast střední Číny kolem řeky Jang-c-ťiang od nepaměti. Jen v minulém století tady voda zahubila více než čtvrt milionu lidí.
"Tři soutěsky jsou důkazem toho, že Čína může velmi dobře vybudovat cokoliv. Mám v tuto stavbu stoprocentní důvěru, nepochybuji o ní," prohlásil viceprezident společnosti stavící přehradu, Cchao Kuang-ťing.
Odmítl tak varování před katastrofou poté, co se před třemi lety objevily v hrázi trhliny.
Ekologická "pro" i "proti"
Řada lidí je jiného názoru než viceprezident. Kritikou nešetří ani ekologičtí aktivisté. Poukazují na to, že v nádrži se už nyní koncentruje odpad z širokého okolí. Čistota vody v Jang-c-´tiang je výrazně horší, ubylo ryb a nánosy bahna za hrází mají za následek půdní eroze.
Ohrožena je podle ochranářů například populace vzácného delfína bílého.
Na druhé straně Čína většinu své energie stále vyrábí v ekologicky závadnějších tepelných elektrárnách a Tři soutěsky jsou tak v tomto směru přínosem.
Veřejnou diskusi o svých rozhodnutích ale režim v Pekingu příliš nepřipouští, a tak kritici Tří soutěsek mají malou šanci uspět. To dokazuje fakt, že vláda už naplánovala stavbu dalších velkých přehrad.
Stěhoval se milion lidí, dalších 300 tisíc půjde
Nejbližším velkým městem u Tří soutěsek je čtyřmilionový Ičchang. Jeho obyvatelé ale nepatří k více než milionu lidí, jejichž města a vesnice ustoupily vodnímu dílu. Do roku 2009 se musí vystěhovat dalších 300 tisíc.
Do Ičchangu směřovalo v posledních letech mnoho investic, vydělá i na turistickém ruchu, protože cestovní kanceláře sem už nyní pořádají zájezdy.
"Slyšeli jsme, že přehrada může vyvolat ekologické problémy. Ale to se teď těžko hodnotí. Uvidíme v budoucnosti," řekl agentuře Reuters jeden z obyvatelů města, který se představil pouze jako Sie.
Místním lidem každopádně přehrada dala do té doby nevídané pracovní příležitosti. Na stavbě se během dvanácti let vystřídalo čtvrt milionu dělníků, kteří spotřebovali přes 27 milionů krychlových metrů betonu.