Čína se mstí za útěk disidenta. Zatýká jeho příbuzné

ČTK ČTK, Tereza Šídlová
29. 4. 2012 13:45
Slepý aktivista se může skrývat na ambasádě USA
Čínský disident se pravděpodobně ukrývá na ambasádě USA
Čínský disident se pravděpodobně ukrývá na ambasádě USA | Foto: Reuters

Praha/Peking - Čínské úřady zahájily odvetu za útěk disidenta Čchen Kuang-čchenga, který se podle zatím stále nepotvrzených zpráv skrývá na ambasádě USA v Pekingu.

Mezi zatčenými jsou podle BBC příbuzní a spolupracovníci slepého aktivisty s přezdívkou "bosý advokát", který vystupoval především proti nucené sterilizaci čínských žen. Další lidé z jeho okolí podle britského zpravodajského serveru zmizelo.

Čchenovi se za dramatických okolností podařilo utéct z domácího vězení jen několik dnů před tím, než se v Pekingu budou konat čínsko-americká strategická jednání, kterých se zúčastní i šéfka diplomacie USA Hillary Clintonová. Ta přitom v minulosti vyzývala čínské komunisty, aby Čchena propustili.

Za mřížemi v neděli skončila přítelkyně uprchlého disidenta Che Pchej-žung, která na svém blogu popsala, jak Čchena odvezla do Pekingu, nebo disident Chu-Ťia.

"Mluvil jsem s ní a její poslední slova byly 'PSB (Úřad pro veřejnou bezpečnost) právě dorazil'," řekl novinářům Bob Fu z neziskové organizace ChinaAid o rozhovoru s Che Pchej-žung.

Spánek na židli

Blog Čchenovy přítelkyně byl následně smazán a úřady znemožnily, aby na některých internetových stránkách bylo možné vyhledávat Čchenovo jméno.

Zadržení Chu-Ťia potvrdila jeho manželka Ceng Ťin-jen, podle níž vyšetřovatelé zároveň prodloužili vazbu jejího chotě o 24 hodin. "Když jsem se jich zeptala, kde Chu bude spát, tak mi odpověděli, že na židli," řekla.

Ten právě novinářům potvrdil, že Čchen se nachází na ambasádě USA. "Když utekl do Pekingu, museli jsme ho převážet z místa na místo, abychom zajistili jeho bezpečnost. Poté jsme se shodli na tom, že velvyslanectví USA je jediným absolutně bezpečným místem ve městě," řekl podle CNN.

Čchen, kteréhé mezinárodní organizace Amnesty International řadí mezi vězně svědomí, byl v domácím vězení od roku 2010, před tím byl čtyři roky vězněn. Jeho žena a malé dítě zůstávají v domácím vězení.

Útěk známého disidenta zname ná pro Washington značný problém. Spojené státy usilují o zlepšení vztahů s Čínou, přičemž v poslední době se jim v tom dařilo. Schůzky v Pekingu se zúčastní i americký ministr financí Timothy Geithner.

Nejedná se o první případ, kdy by čínský disident hledal azyl na ambasádě USA v Číně. V roce 1989 na americkém velvyslanectví rok pobýval disident Fang Lizhi, jeden z vůdců studentského povstání na pekingském náměstí Nebeského klidu. Až po třinácti měsících čínské úřady povolily jeho léčbu v cizině. Lizhi poté žil v exilu v USA, kde letos v dubnu zemřel.

 

Právě se děje

Další zprávy