Kdo jsou čínská "princátka"? Nejmocnější lidé v zemi

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 4. 2012 13:49
Synové komunistických pohlavárů jsou na trhu práce velmi žádaní. Mají kontakty
Čína roste, ale do útrob rozjetého stroje raději nekoukat.
Čína roste, ale do útrob rozjetého stroje raději nekoukat. | Foto: Reuters

Peking - Když čínská policie otevřela případ záhadného úmrtí britského podnikatele Neila Heywooda, který měl vazby na odstaveného korunního prince komunistické strany Po Si-laje, obrátila tím pozornost nečekaným směrem.

Začala vyšetřovat i Poovu manželku a 24letého syna Po Kua-kua. A právě vyšetřování Poa mladšího výmluvně ukázalo, jak si děti čínských pohlavárů v současné Číně (i mimo ní) vedou.

Snadná cesta životem, kterou pro ně "vyšlapali" jejich mocní rodiče a o níž se stále častěji dozvídají i řadoví Číňané, by mohla ještě zvýšit napětí v zemi. Rozdíly jsou totiž obrovské.

Po Kua-kua, stejně jako většina potomků vysoce postavených čínských komunistů, studuje na prestižní škole na Západě, konkrétně na Harvardu, kde žije otevřeně okázalým životem - alespoň podle britských médií, která informovala o jeho bujarém životě a projížďkách ulicemi v rudém Ferrari.

Čínská "princátka", jak jim média přezdívají, na sebe každopádně strhávají čím dál větší pozornost.

Bohatneme všichni, tvrdí strana Číňanům:

Jak ve své analýze upozorňuje respektovaný americký think-tank Institute of Defence Studies and Analyses (DSA), nejen čínští politici, ale i celé jejich rozvětvené rodiny disponují obrovským majetkem doma i v zahraničí a celý společenský systém je prolezlý korupcí a nepotismem (přidělování vlivných funkcí rodinným příslušníkům).

Zatímco ještě v roce 2005 zasedala v politbyru tři "princátka", upozorňuje DSA, po stranickém "omlazení" v roce 2007 už seděla v sedmi křeslech z pětadvaceti.

Internet jako čára přes rozpočet

Jen pro představu: otec Po Si-laje, Po I-po, byl stranou zařazen mezi "nesmrtelné" komunisty.

Jeho starší bratr Po Si-jung žil zase devět let v Hongkongu, kde si pod falešným jménem Li Süe-ming slušně vydělával jako výkonný ředitel národního podniku China Everbright Holdings, který kontroluje hlavní čínské banky a další společnosti.

Ročně si přišel na 1,7 milionu dolarů, přičemž v akciích zbohatl o dalších 25 milionů.

To není olympiáda, to strana slaví výročí:

Nejinak tomu je s potomky čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa či premiéra Wen Ťia-paa. Zatímco prezidentův syn Chu Chaj-feng je viceprezidentem Univerzity Tsinghua, která je v Číně klíčovým hráčem v oblasti výzkumu a inovací, syn ministerského předsedy Wen Jün-sung disponuje podílem v hodnotě téměř miliardy dolarů v investiční firmě New Horizon Capital.

O oba muže je ve světě byznysu obrovský zájem, a to nejen kvůli vynikajícímu vzdělání. Cení se hlavně kontakty "princátek" na politické špičky čínského státu.

O těchto faktech čínská média mlčí. Přesto se ale situace pozvolna mění. Přispívají k tomu zejména informační technologie. V Číně žije nejvíc uživatelů internetu na světě a po něm se, jak známo, informace tohoto typu šíří velmi snadno.

Přestože čínská cenzura dělá, co může, zabránit půl miliardě uživatelů, aby si na internetu našla, co ji zajímá, je v dnešní době takřka nemožné. Přesto se o to strana snaží. Maže blogy a blokuje přístup na weby. Svůj boj ale prohrává.

 

Právě se děje

Další zprávy