Čína řeší, proč nezískala víc olympijských medailí

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
13. 8. 2012 19:33
Sportovce štvou funkcionáři. Tréninkový systém připomíná sovětskou éru
Čínská plavkyně Jie Š'-wen
Čínská plavkyně Jie Š'-wen | Foto: Reuters

Londýn - Čínští funkcionáři před olympijskými hrami v Londýně varovali, že jejich atleti nedosáhnou na výsledky z Pekingu před čtyřmi lety. Měli pravdu a pyšní na to určitě nejsou.

Čína získala v britské metropoli 38 zlatých medailí a potvrdila svou pozici sportovní supervelmoci. Přesto skončila až na druhém místě za Spojenými státy, které si domů odvážejí 46 medailí.

Hned jak je Američané začali předhánět, nechal se Peking slyšet, že se do budoucna postará o lepší výsledky. Před čtyřmi lety čínští atleti získali celkem 51 zlatých medailí.

Londýn byl pro čínskou delegaci příliš bouřlivý. Objevila se podezření z dopingu u plavců. Pak přišel skandál s badmintonistkami a nakonec v pořadí už druhý olympijský karambol překážkáře Liou Sianga.

Čína dlouhou dobu považovala olympijské úspěchy za rovnítko k ekonomickému rozvoji a globálnímu vlivu. Šéf delegace Liou Pcheng prohlásil, že před dalšími hrami v brazilském Riu mají čínští sportovci hodně práce. Chtějí totiž "posílit svůj mezinárodní vliv".

Musíme se zlepšit

Liou popsal výkony sportovců v Londýně jako "uspokojivé". Prohlásil, že v budoucnu budou ostatní země Čínu dohánět ve sportovních disciplínách jako stolní tenis, badminton, skoky do vody, gymnastika nebo vzpírání. Číňané se podle něj nezlepšují.

"V běhání, plavání, cyklistice a ostatních disciplínách jsme dosáhli jistého posunu, ale pořád existuje velký rozdíl mezi námi a jinými silnými sportovními národy," řekl Liou na nedělní tiskové konferenci.

"Přestože se nám dařilo v našich tradičních disciplínách, ostatní země se rychle zlepšují."

"Pečlivě se musíme těmito problémy zabývat a poučit se... Víme, že máme hodně práce a náš úkol je obrovský."

Čínské státní noviny v pondělí nechaly veškeré obavy stranou. People´s Daily ocenila výkony atletů, jež jsou prý výsledkem "vědeckého tréninku, perfektní přípravy a houževnaté tvrdé práce".

Doping

Liou vždycky očekávání mírnil. Během rozhovoru s novináři dodal, že v osmi závodech Čína vyhrála zlatou medaili vůbec poprvé. Tým se navíc zlepšil v plavání, kde vyhrál pět zlatých ve srovnání s jednou zlatou před čtyřmi lety v Pekingu.

Série dopingových případů z 90. let nicméně zastínila čínské výsledky. V Londýně se na ně nezapomnělo. Dostihly i mladé plavce Sun Janga a Jie Š'-wen.

Čínská závodnice Kung Li-ťiaová během olympijského finále v hodu koulí.
Čínská závodnice Kung Li-ťiaová během olympijského finále v hodu koulí. | Foto: Reuters

Dvacetiletý Sun byl prvním čínským olympijským plavcem, který vyhrál 400 metrů ve volném stylu a následně ve volném stylu na 1500 metrů překonal světový rekord. Stal se prvním člověkem za posledních 32 let, který vyhrál oba závody.

Šestnáctiletá Ye zaplavala světový rekord v polohovce na 400 metrů a poté vyhrála i 200metrovou vzdálenost. Trenér amerických plavců ji poté nepřímo obvinil z dopingu.

Také v badmintonu se čínská výprava postarala o mediální rozruch. Výhru pěti medailí zastínilo vyloučení mistrovského ženského páru Jü Jang a Wang Siao-li.

Číňanky společně se třemi dalšími páry z Jižní Koreje a Indonésie potkala diskvalifikace poté, co schválně ve svých zápasech prohrávaly za účelem získání lepší pozice v závěrečné fázi turnaje.

Zodpovědnost na sebe vzal hlavní trenér badmintonu. Ve vysílání čínské státní televize se pak společně s hráčkami veřejně omluvil.

Sovětské metody

Právě funkcionáři rozlítili řadu čínských týmů, píše Reuters. Řadě z nich dávají za vinu nesportovní chování. Nechali se také slyšet, že bez funkcionářů mohli získat víc zlatých medailí.

Čínský vzpěrač Siao-ťün Lu zvedá do výše svého trenéra Wang Pao-fu poté, co zvítězil v kategorii do 77 kg.
Čínský vzpěrač Siao-ťün Lu zvedá do výše svého trenéra Wang Pao-fu poté, co zvítězil v kategorii do 77 kg. | Foto: Reuters

Zisk zlatých medailí v tradičně silných disciplínách, jako je gymnastika, střelba a vzpírání, byl mnohem nižší než před čtyřmi lety v Pekingu. To bezpochyby povede k přemítání o efektivitě státního sportovního systému, jež připomíná sovětské metody.

Čínští blogeři vyjádřili obavy nad osudem samotných sportovců. Řada z nich musí pro zlato a stát obětovat hodně, včetně svého dětství.

Příkladem je zlatá skokanka do vody Wu Min-sia. Trenéři jí kvůli obavám z nižší výkonnosti neřekli o smrti prarodičů, ani o matčině bitvě s rakovinou.

"Ten systém je zničující," napsal jeden z uživatelů čínské sociální sítě Sina Weibo.

"Mladí talenti jsou uvěznění v tréninkových centrech od útlého věku a hlavně daleko od jejich vlastního života. Neumějí nic jiného než sportovat," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy