V Číně rostou hotely pro nemocné s rakovinou. Jsou levnější než nemocnice

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 10. 10. 2016 22:01
V Číně ročně onemocní rakovinou tři miliony lidí. Zdaleka ne všichni si ale mohou dovolit plnohodnotnou léčbu a především pobyt v nemocnici. Poblíž jedné z nejšpičkovějších nemocnic v Pekingu tak fungují hotely s nevšedním zaměřením. Komplex celkem devíti zastaralých budov nabízí levné ubytování speciálně pro pacienty s rakovinou.
Pacient opouští "hotelový" komplex.
Pacient opouští "hotelový" komplex. | Foto: Reuters

Peking – Komplex devíti budov, který stojí v čínské metropoli Pekingu, se stal dočasným domovem jak pro stovky pacientů s rakovinou, kteří čekají na léčbu nebo ji právě podstupují, tak pro jejich rodiny, píše agentura Reuters.

Důvod? Pobyt zde vyjde podstatně levněji než v nemocnici.

Podle manažera jednoho z hotelů tu pacienti zůstávají několik měsíců až rok.

Ač se jedná o pochmurné zchátralé stavby s úzkými chodbami, které svým vzezřením připomínají katakomby, hosté si nestěžují. Jednoduchý hotelový pokoj má televizi, dá se tu i vařit a hlavně moc nestojí.

Obdobných hotelů vyrostlo v čínských velkoměstech více. Lidé, kteří pocházejí z malých nebo zaostalých oblastí, běžně cestují stovky kilometrů za kvalitnější lékařskou péčí, protože zdravotnická zařízení v jejich regionech nemají dostatečné vybavení.

Například dvaačtyřicetiletá Wang, které začátkem roku diagnostikovali rakovinu děložního hrdla, opustila své rodiště ve Vnitřním Mongolsku, čínské autonomní oblasti. "Je tu velká nerovnováha mezi velkými a malými městy. Kvalitní doktoři nechtějí pracovat v malých oblastech," popisuje běžné peripetie její manžel Liu.

Jedna noc v hotelu je přijde na 70 juanů (v přepočtu asi 250 Kč), což je polovina toho, co by zaplatili za nemocniční lůžko.

Zdravotní péče má k dokonalosti daleko

Hotely jsou odrazem nedokonalého systému zdravotní péče v Číně, který vykazuje značné sociální nerovnosti, podotýká agentura Reuters.

Ačkoli je v současné době zdravotním pojištěním kryta téměř celá populace, zdaleka to neznamená, že pojišťovna lidem proplatí veškerou lékařskou péči. Pacienti si musejí většinou sami financovat až polovinu nákladů.

"Největším problémem jsou peníze," souhlasně přikyvuje šedesátiletý Pain, který v jednom z pekingských hotelů žije se svou ženou Huang. Ta se léčí s rakovinou konečníku od roku 2013.

Příbuzní nemocného jsou mnohdy schopni udělat ledacos pro to, aby léčbu mohli zaplatit. Rodiny se například kromě půjček od příbuzných a kamarádů obracejí na nebankovní instituce.

V Číně každoročně onemocní rakovinou až tři miliony lidí. Podle oficiálních údajů se už 44 procent rodin s takto nemocným člověkem dostalo na hranici chudoby. Čína se tak potýká s vlastním fenoménem – "uprchlíky s rakovinou", kteří stejně jako ti skuteční žijí v bídě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy