Čína chce, aby muslimové na východě země prodávali alkohol

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 5. 2015 18:47
Na Ujgury, kteří nepijí a nekouří, Peking nahlíží jako na potenciální náboženské extremisty.
Ujgurové v Číně budou nuceni prodávat cigarety a alkohol, jejichž užívání jim jejich víra zakazuje.
Ujgurové v Číně budou nuceni prodávat cigarety a alkohol, jejichž užívání jim jejich víra zakazuje. | Foto: Ivo Dokoupil

Peking - V čínské obci v provincii Sin-t’iang vyšla vyhláška, podle které jsou majitelé obchodů a restaurací nuceni prodávat cigarety a nejméně pět druhů alkoholu. Navíc je musí vystavit na dobře viditelné místo.

Informoval o tom britský deník The Independent.

Centrální vláda se tím snaží mezi obyvateli regionu podkopávat islámskou víru, která konzumaci alkoholu zakazuje.

Provincie Sin-t’iang je autonomní oblastí na severozápadě Číny, která je obývána početnou muslimskou menšinou ujgurské národnosti. Ujgurové jsou dlouhodobě nespokojeni s čínskou represivní vládou, která eskalovala především v průběhu posledních dvou let.

Peking se rozhodl útočit jejich vlastními zbraněmi a systematicky tak podkopávat a oslabovat islám.

Vládní zaměstnanci a děti například nesmějí navštěvovat mešity a účastnit se postního měsíce ramadánu. Na mnoha místech jsou muži odrazováni od pěstování dlouhých vousů a ženám je zakázáno zakrývat si obličej.

Nyní úřady zaútočily na další zvyk spojený s islámem: abstinenci.

Abstinenti jsou hrozba stability regionu

V provincii Sin-t’iang se skoro přestal prodávat alkohol, protože ho většina lidí nepije a protože se obchodníci obávají možného veřejného opovržení.

Podle koránu je užívání omamných látek hříchem, a někteří muslimští náboženští vůdci dokonce zakazují i kouření.

Na Ujgury, kteří nepijí a nekouří, je čínskou komunistickou vládou nahlíženo jako na náboženské extremisty. 

Vyhláška rozkazující prodávat alkohol je tak snahou úřadů čelit rostoucímu náboženskému cítění, které podle nich "oslabuje stabilitu regionu", jak podle stanice Radio Free Aisa (RFA) situaci komentoval představitel Komunistické strany Adil Sulayman.

"Proti majitelům obchodů a restaurací, kteří neuposlechnou, budou vedeny právní kroky. Jejich obchody se zavřou a jejich podnikání bude pozastaveno," upřesnil následky případného obcházení nové vyhlášky.

Islám je posledním symbolem sdílené identity

Represivní politika Pekingu vůči Ujgurům ale může mít přesně opačné následky, než jaké byly zamýšleny.

Obyvatelé provincie Sin-t’iang se totiž ještě více obracejí na islám, který zatím zůstává jediným symbolem jejich sdílené identity.

Kritici jednání centrální vlády proto varují, že tyto kroky mohou početnou menšinu nakonec tlačit k radikální a násilné formě islámu.

Veškeré snahy o rozšíření alkoholu a zakazování plnovousů tak mohou být zcela kontraproduktivní. Z celé situace může časem vzniknout vážný národnostní konflikt.

 

Právě se děje

Další zprávy