Čína opět mluví s vyslanci dalajlámy. Neřekne o čem

pav
1. 7. 2008 13:10
V Pekingu obnoveny rozhovory o tibetské otázce
Dalajláma promlouvá na tiskové konferenci při nedávné návštěvě Sydney
Dalajláma promlouvá na tiskové konferenci při nedávné návštěvě Sydney | Foto: Reuters

Peking - Čína dnes obnovila rozhovory se zmocněnci nejvyššího duchovního vůdce Tibeťanů, dalajlámy.

Jak informuje agentura Reuters, k jednáním dochází nedlouho před začátkem letních olympijských her v Pekingu, kdy se čínské vedení ze všech sil snaží vylepšit si image v zahraničí.

Jde už o druhou schůzku za zavřenými dveřmi od chvíle, co v Tibetu v březnu propukly protičínské nepokoje. Komunistická vláda v Pekingu z jejich rozdmýchání obvinila právě exilového vůdce tibetského národa, který už bezmála 50 let žije v Indii, kam se uchýlil po potlačeném protičínském povstání v jeho vlasti, obsazené Čínou v roce 1951.

Čtěte také: Pochodeň prošla Tibetem. Provázela ji propaganda

Dalajlámův vrchní poradce potvrdil, že rozhovory v Pekingu v úterý ráno začaly, Čína ale jejich obsah i průběh drží v naprosté tajnosti.

„Tibet je naše vnitřní záležitost stejně jako kontakty mezi patřičnými čínskými úřady a dalajlámovými zástupci. Jsme proti tomu, aby se zahraniční představitelé s dalajlámou jakkoli setkávali a odmítáme spojování olympijských her s tibetskou otázkou," zopakoval oficiální mantru Čínské lidové republiky mluvčí ministerstva zahraničí Liou Ťien-čchao.

Reagoval tím na dotaz, zda Peking zohlední stanovisko francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který podmínil svou účast na zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Pekingu právě pokrokem v rozhovorech o Tibetu.
 
Nynější kolo rozhovorů mezi oběma stranami je celkově šesté v pořadí od roku 2002. Navazuje na květnové setkání v Šen-čenu, po němž došlo k odkladu jednání kvůli ničivému zemětřesení v S'-čchuanu.

Dalajláma tvrdí, že usiluje pouze o skutečnou autonomii pro Tibet, Peking jej ale nadále považuje za separatistu a o nedostatku důvěry k jeho osobě svědčí i čerstvé komentáře v čínských médiích.

„Dalajlámův někdejší politický status vycházel z teokratického charakteru Tibetu. Ten byl ale už dávno zrušen… a pokrok, jehož bylo v Tibetu za posledních 50 let dosaženo, s dalajlámou nijak nesouvisí. Čínská centrální vláda nebude s dalajlámou jednat o nynější situaci v Tibetu či budoucnosti tibetského národa, ale jen a jen o budoucnosti jeho samotného," píše se v komentáři zveřejněném na stránkách státní tiskové agentury Sin-chua.

Čtěte také: Za nepokoje v Tibetu může Dalajláma, tvrdí Čína

V jiných článcích na týchž stránkách je tibetský duchovní vůdce označován za „zrádce" a „lokaje západních sil".

„Pro urovnání pokračující krize v Tibetu nevěstí nic dobrého, když čínská státní média chrlí vůči dalajlámovi v předvečer rozhovorů tak jedovatou rétoriku," domnívá se Anne Holmesová z Free Tibet Campaign.

 

Právě se děje

Další zprávy