Čína se sešla s vyslanci dalajlámy. Tibet to má za P.R.

pav, gaz, Reuters
4. 5. 2008 14:12
Den před setkáním označila dalajlámu za zločince
Dalajláma si na démonizaci ze strany čínských představitelů už zvykl
Dalajláma si na démonizaci ze strany čínských představitelů už zvykl | Foto: Reuters

Peking - Čínská vláda se v neděli poprvé od vypuknutí krize v Tibetu sešla s vyslanci tibetského dalajlámy, kterého obviňuje z organizování protestů v této čínské provincii.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao je ohledně rozhovorů optimistický.

"Doufám, že nynější kontakty povedou k pozitivním výsledkům," řekl nejvyšší čínský představitel státní agentuře Sin-chua.  

Schůzku nabídla sama komunistická vláda. Podle pozorovatelů tím ale ustoupila tlaku ze zahraničí.

Sami Tibeťané si tak od jednání příliš neslibují: "Nemůžeme mít žádná velká očekávání," řekl agentuře Reuters Čhime Čhoekjapa, dalajlámův poradce v sídle exilové vlády v indické Dharamsale.

Podle dalajlámova mluvčího Tenzina Taklhy jde sice o "možnost setkat se s Číňany" a "přednést určité návrhy, jakým způsobem řešit soužení tibetského lidu", zároveň je však prý nutné počítat s tím, že se může jednat o "PR cvičení pro Číňany", kteří se snaží "ukázat světu, že s Jeho svatostí jednají, ale ve skutečnosti to nemyslí vážně."

Zločinec dalajláma

V předvečer setkání v Šen-čenu na jihu Číny navíc označil Peking dalajlámu za zločince.

Jak informuje agentura Reuters, salva kritiky adresovaná nejvyššímu duchovnímu vůdci tibetského národa naznačuje, že Peking není po březnových nepokojích v Tibetu ochoten uzavírat s tibetskými představiteli jakékoli kompromisy.

Pouliční bouře, které v polovině března otřásly hlavním městem Čínou okupovaného Tibetu Lhasou i okolím, přišly v citlivou chvíli - krátce před letními olympijskými hrami v Pekingu, které chce čínská vláda využít k demonstrování úspěchů komunistického režimu při přerodu země v novou asijskou velmoc.

"Vlastenecký lid Tibetu ostře odsuzuje dlouhý seznam zločinů, které mají na svědomí 14. dalajláma a jeho stoupenci," píše se v oficiálním tiskovém orgánu Tibet Daily, který opakuje předchozí obvinění čínské vlády, že za březnovými nepokoji stojí "dalajlámova klika".

"Naděje této kliky, že se jim podaří dosáhnout nezávislosti Tibetu, jsou čím dál tím matnější, a tak v posledním záchvatu šílenství rozpoutali tyto krvavé události," dodává čínský deník.

Dalajláma opakovaně zdůraznil, že je zásadně proti jakémukoli násilí a že neusiluje o odtržení Tibetu od Číny, nýbrž o rozšíření autonomie a posílení náboženské svobody pro Tibeťany, jejichž práva jsou pod čínskou okupací systematicky potlačována.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy