Čína poslala za nepokoje v Tibetu 30 lidí do vězení

pav
29. 4. 2008 15:25
Soud udělil první tresty za březnové události ve Lhase
Původně pokojná připomínka 49.výročí tibetského povstání proti čínské okupaci přerostla 14.března ve Lhase v otevřené pouliční násilnosti
Původně pokojná připomínka 49.výročí tibetského povstání proti čínské okupaci přerostla 14.března ve Lhase v otevřené pouliční násilnosti | Foto: Reuters

Lhasa - Čínský soud dnes poslal 30 lidí do vězení za účast na pouličních nepokojích, které minulý měsíc otřásly správním střediskem Tibetské autonomní oblasti Lhasou.

Jak uvedla čínská agentura Sin-chua, udělené tresty se pohybují v rozmezí tři roky až doživotí. 

Zbytek života má za mřížemi strávit dvacetiletý řidič realitní kanceláře ve Lhase Sojnam Norbu, třicetiletý podnikatel Cche-žing z venkovské oblasti asi 70 kilometrů od Lhasy a mnich Basang z jednoho z tamních klášterů. Jeho věk agentura nespecifikovala.

Sojnam Norbu se měl podle soudu dne 14. března podílet na zapalování vozidel na náměstí před klášterem Džochang, na kamenování policejních stanic a hasičských vozů a na fyzickém napadení zasahujících hasičů.

Cche-žing byl usvědčen z nabádání ostatních ke žhářským útokům a rabování, k nimž došlo v okolí Lhasy ve dnech 15 a 16.března.  

Mnich Basang pak podle soudního prohlášení vedl skupinu deseti lidí čítající pět dalších mnichů v útoku na místní vládní úřad, zdemolování a vyrabování 11 obchodů a útocích na sloužící policisty.

Z pěti mnichů v Basangově skupině byli dva odsouzeni ke 20 letům odnětí svobody a zbývající tři k 15 letům za mřížemi.

Agentura Sin-chua uvádí, že při násilnostech ve Lhase bylo vypáleno sedm škol, pět nemocnic a 120 domácností a celkem 908 obchodů bylo vyrabováno. Celkové škody podle čínských úřadů přesáhly 244 miliónů jüanů.

O život přišlo 18 civilistů a jeden policista, zranění utrpělo 382 civilistů a 241 policistů, uvádí Sin-chua.

Podle exilových tibetských skupin byl ale skutečný počet obětí několikanásobně vyšší a z větší části jej údajně tvořit oběti represí ze strany čínské státní moci, která Tibet od začátku 50.let minulého století okupuje.

Nepokojům ve Lhase, které jsou označovány za největší protičínské protesty v Tibetu za posledních bezmála 20 let, předcházel pokojný protest buddhistických mnichů, kteří si 10.března připomněli výročí potlačeného tibetského povstání proti čínské anexi z roku 1959.

Březnové události ve Lhase také přiživily celosvětové protesty proti porušování lidských práv v Tibetu během následné cesty pochodně s olympijským ohněm přes několik kontinentů.

Podmínkou udělení pořadatelství nadcházejících olympijských her v Pekingu byl i příslib čínské strany zlepšit dodržování lidských práv v zemi.

Čína nicméně trvá na tom, že protesty nejsou ničím jiným než cíleným pokusem zdiskreditovat komunistickou zemi těsně před olympiádou a z jejich organizování stejně jako z vyprovokování násilností ve Lhase obviňuje tibetskou exilovou vládu v čele s nejvyšším duchovním představitelem Tibeťanů Dalajlámou.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy