Čína omezí popravy. Kulka za korupci ale zůstane

Reuters Radim Klekner Reuters, Radim Klekner
27. 7. 2010 10:14
V Číně je každým rokem popraveno přibližně tolik osob jako ve zbytku světa
V Číně byly za kriminální činy popraveny od roku 1949 desetitisíce osob.
V Číně byly za kriminální činy popraveny od roku 1949 desetitisíce osob. | Foto: Reuters

Peking - V  přehledech zemí s nejvyšším počtem poprav zveřejňovaných každoročně organizací Amnesty International figuruje Čína pravidelně na prvním místě.

To by se napříště mohlo změnit. Přesněji, počet popravených by mohl být o něco nižší.

Peking se totiž rozhodl pozměnit svou legislativu a část trestných činů přeřadit do kategorie, v níž odsouzencům hrozí nanejvýš doživotí.

Trest smrti může být dnes v Číně udělen za daňové podvody, za zneuctění národních symbolů, krádež předmětů náležících do kulturního dědictví země či pašování zlata, stříbra a dalších vzácných kovů.

Ještě v roce 1997 mohlo být trestem smrti potrestáno zabití pandy velké, savce z čeledi medvědovitých ohroženého vyhynutím. Celkem vypočítává čínský trestní zákoník v této souvislosti 68 zločinů a přečinů.

Velmi přísně se v někdejší Říši středu trestá pašování a přechovávání narkotik. Loni v prosinci byl v Číně popraven Pákistánec s britským pasem Akmál Šáík, který byl na mezinárodním letišti v Urumči přistižen se čtyřmi kilogramy heroinu.

Stačí 100 tisíc yüanů

Čína nyní změnou reaguje na permanentní tlak ze strany mezinárodních organizací poukazujících na zcela neudržitelnou situaci v oblasti trestního práva. 

Od ledna 2007 musí každý trest smrti potvrdit členové Nejvyššího lidového soudu
Od ledna 2007 musí každý trest smrti potvrdit členové Nejvyššího lidového soudu | Foto: Aktuálně.cz

I nadále však budou kapitálnímu trestu podléhat případy flagrantní korupce, do níž bývají zapleteni státní úředníci.

"Není praktické zrušit všechny tresty pro čtyřiačtyřicátý paragraf," cituje agentura Reuters analytika Čínské akademie věd Liou Žen-wena. "Nějaká hranice musí existovat. Korupce má velmi hluboký společenský dopad."

Podle článku 44 čínského trestního zákoníku hrozí trest smrti úředníkovi, který přijme úplatek ve výši 100 000 yüanů (285 tisíc korun). V praxi byl ale trest smrti vykonáván jen u zvlášť vysokých sum.

Skutečný počet popravených Peking tají. Řadu rozsudků navíc dříve vynášely soudy na úrovni provincií, od ledna 2007 musí být každý potvrzen Nejvyšším lidovým soudem v Pekingu

Podle Nadace Tuej-chua sídlící v San Francisku bylo v roce 2007 v Číně popraveno pět až šest tisíc osob. V roce 2005 zde bylo podle ní uskutečněno deset tisíc poprav. Pro rok 2008 uváděla Amnesty International na druhé straně "jen" 1718 popravených.

Jedná se o první změnu trestního zákoníku platného od roku 1979. V Číně jsou odsouzenci popravováni kulkou do týla.

 

Právě se děje

Další zprávy