Čína jako první na světě vypustila kvantový satelit, zaručí bezpečnou komunikaci

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 8. 2016 16:00
Další průlom v ambiciózním čínském vesmírném programu. Čína jako první země na světě vypustila kvantový satelit, který má umožnit komunikaci bezpečnou před hackery a odposloucháváním. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média.
Čína jako první na světě vypustila kvantový satelit.
Čína jako první na světě vypustila kvantový satelit. | Foto: Reuters

Peking – Vypuštěná družice má podle agentury Nová Čína testovat bezpečnou komunikaci mezi Pekingem a 2500 kilometrů vzdáleným Urumči, které je hlavním městem neklidné Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

Nový satelit byl vypuštěn v ranních hodinách místního času z vesmírného střediska Ťiou-čchüan, které se nachází v poušti Gobi. Družice byla pojmenována Mo-c' na počest čínského filozofa z 5. století př. n. l.

Kvantové kryptografické kanály neslouží přímo k přenosu tajné informace, ale k výrobě a zároveň distribuci náhodného klíče sloužícího k dešifraci. K tomu jsou využívány kvantově provázané světelné částice – fotony.

Podle čínských expertů má kvantová komunikace obrovský potenciál v obranné sféře pro bezpečný přenos citlivých zpráv.

Provázání funguje takovým způsobem, že pokud vykonáme akci nebo změříme stav jedné částice, okamžitě (bez ohledu na vzdálenost) se změna projeví na druhé částici.

"Satelit by během své dvouleté mise měl položit základy pro bezpečnou komunikaci přenosem kvantového klíče z vesmíru na Zemi," uvedla oficiální tisková agentura Nová Čína.

Jakýkoli pokus útočníka o odhalení klíče přenášeného pomocí kvantově provázaných fotonů změní stav systému. Kvantová kryptografie tak umožňuje spolehlivou detekci odposlechu.

"Kvantová komunikace se může pochlubit mimořádně vysokou bezpečností, protože kvantový foton je nedělitelný a nelze ho okopírovat. Je proto nemožné informace přenášené tímto způsobem odposlouchávat, zachytit či prolomit," dodala Nová Čína.

"Přijde mi to spíše jako experimentální pokus, než jako stoprocentně ověřená technologie," řekl ČTK Filip Záplata z Ústavu radioelektroniky Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Satelit sám o sobě se podle něj nemusí nijak výrazně lišit od ostatních. Výjimečný je tím, že nese zařízení schopné kvantové kryptografie.

Agentura AFP uvedla, že na využívání této nové technologie pracují také Spojené státy, Japonsko a další země. Čína "očekává vytvoření globální sítě kvantové komunikace do roku 2030", prohlásil Pchan Ťien-wej, jeden z expertů, kteří se na vypuštění nového satelitu podíleli.

 

Právě se děje

Další zprávy