Čína dusí Severní Koreu. Banky ruší veškeré transakce

Martin Novák Martin Novák
15. 5. 2013 12:48
Podle diplomatických zdrojů došla pekingskému vedení se sousedem trpělivost
Čínské bankovky.
Čínské bankovky. | Foto: Reuters

Peking - Čína dělá Spojeným státům, Jižní Koreji a Japonsku radost. Vláda dala pokyn velkým bankám, aby utnuly veškeré převody peněz a transakce se Severní Koreou.

Je to potvrzení předchozích zpráv, že vztahy mezi Pekingem a jeho spojencem v Pchjongjangu se výrazně zhoršily. Po severokorejských jaderných testech, zkouškách raket a vyhrožování válkou Čína ztrácí se sousedem trpělivost.

Tři velké finanční ústavy - Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank a Agricultural Bank of China - zastavují s okamžitou platností veškeré operace, týkající se Severní Koreje.

Učinily tak týden poté, co Bank of China zrušila účet severokorejské Foreign Trade Bank. Tím pádem odstřihla KLDR od velkého zdroje peněz.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na staveništi v Pchjongjangu.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un na staveništi v Pchjongjangu. | Foto: Reuters

Foreign Trade Bank Američané označují za instituci, ze které jdou peníze na financování severokorejského jaderného programu a zbrojení.

Čína je pro Severní Koreu klíčový hospodářský partner. Obchod s ní tvoří zhruba devadesát procent exportu i importu KLDR.
Země je závislá na čínských dodávkách potravin, včetně zemědělských produktů. Stejně tak i na dodávkách textilu či spotřebního zboží. Bez velkého západního souseda by se korejský sever zhroutil, je totálně závislý i na čínské energii a palivech.

Severokorejci vyvážejí do Číny hlavně rudu a ryby.

Čínský vůdce Si Ťin-pching na jaře vyzýval severokorejské vedení k uvážlivosti a zrazoval je od vyhrocování hrozeb vůči USA či Jižní Koreji a také od pokračování jaderného programu. V Pchjongjangu ale na názor Číny nebrali příliš zřetel.

Za známku ochlazení vztahů lze považovat i fakt, že Kim Čong-un od svého nástupu do čela Korejské lidově demokratické republiky v prosinci 2011 Čínu ještě nenavštívil.

Podívejte se na porovnání vojenské síly Severní a Jižní Koreje:

V minulosti už několikrát Číňané dokázali Pchjongjangu vnutit svoji vůli. Příkladem je únor 2003, kdy delegace KLDR chtěla odejít z mezinárodních rozhovorů o jaderném odzbrojení. Čína na tři dny přerušila dodávky ropy a za týden seděli Severokorejci zpátky u jednacího stolu.

Deník Financial Times cituje čínského experta na vztahy se Severní Koreou Cchaj Ťiena z univerzity v Šanghaji. Podle něj Peking dosud nikdy nepodnikl tak koordinovanou a rozsáhlou akci proti zájmům Severní Koreje.

Letos 7. března Čína v Radě bezpečnosti OSN hlasovala pro zpřísnění sankcí vůči severokorejskému režimu za jeho pokračující testy raket a jaderných bomb. To vedlo k rozpoutání ostrých slovních útoků Kim Čong-una proti USA, Jižní Koreji a Japonsku.

K žádné ozbrojené konfrontaci ale letos zatím nedošlo.

 

Právě se děje

Další zprávy