Cílem je i voják vykonávající potřebu. Ukrajinci deptají Rusy primitivní zbraní

Video bb Video, bb
27. 6. 2022 13:39
Příkladem ukrajinské vynalézavosti v době, kdy země čelí mnohonásobně větší síle ruského agresora, je také využití 3D tisku. Ukrajinci vytisknou na granát dřík a přední část. Sestaví inovovanou nálož a připevní ji na dron. Letoun potom shodí granát mezi ruské okupanty, jako naposledy třeba na toho, který se pokoušel vykonat potřebu na poli.
Cílem je i voják vykonávající potřebu. Ukrajinci deptají Rusy primitivní zbraní. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Russia Ukraine Conflict

Na záběru, který nahrál samotný dron, je vidět ruský voják, který si lopatkou připravil improvizovanou latrínu v poli. Po chvíli je vidět, jak se z bezpilotního letounu uvolňuje granát s oranžovými křidélky a míří k zemi. Po výbuchu, který okupanta povalí do porostu, je vidět, jak si Rus v rychlosti nasazuje černé slipy. Tentokrát měl zřejmě štěstí.

Jak tato levná zbraň může být účinná, ukázalo ale třeba video z konce dubna, kdy granát propadl střešním okénkem do vozu plného ruských vojáků.

Granát vypuštěný dronem spadl Rusům do auta střešním okénkem. | Video: Aktuálně.cz/Youtube/Ukrinform.tv

Web Fabbaloo, který se specializuje na informace o novinkách 3D tisku, odkazuje na Iana Matveeva, který ukrajinskou taktiku vysvětluje podrobněji na svém twitterovém účtu. Ukrajinci podle něho při útoku používají například upravené granáty VOG-17 z granátometu AG-17. 

Granáty, jejichž váha je kolem 350 gramů, pak na místo útoku dopraví komerčně dostupné drony, jako je Phantom 3, kde je granát na dálku z dronu uvolněn. Výsledkem je levná a účinná zbraň, která navíc slouží jako průzkumný letoun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Další americký stát zpřísnil přístup k potratům. Severní Karolína je zakázala po 20. týdnu těhotenství

Potraty v Severní Karolíně již nejsou legální po 20. týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl ve středu soudce William Osteen. Dosud zde byly potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba 24. až 28. týden těhotenství. Severní Karolína dosud platila za útočiště pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat a případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři místních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy