Washington - Vedení americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) potrestá svých šestnáct současných nebo bývalých zaměstnanců za událost, která se odehrála před devíti lety v Jižní Americe.
V rámci programu boje proti pašování narkotik peruánská armáda sestřelila 20. dubna 2001 malé letadlo, na jehož palubě bylo pět občanů USA.
Pětatřicetiletá misionářka a charitativní pracovnice Veronica Bowersová pád stroje nepřežila, stejně tak jako její dcera. Pilot utrpěl těžká zranění.
Šéf CIA Leon Panetta uzavřel vyšetřování s tím, že pracovníci zpravodajské služby pochybili, přestože na samotném sestřelení letadla nemají přímou vinu a naopak Peruánce od střelby zrazovali.
10348
Hlavní problém byl však v tom, že Peruánci nerozuměli pokynům v angličtině.
Podle šetření měl totiž samotný projekt, jehož úkolem bylo zabránit pašování kokainu leteckou cestou mezi Kolumbií a Peru, mnoho chyb. Nebyla jasně stanovena pravidla, jaká letadla se mají pronásledovat.
Při operacích údajně nebyl řádně ověřen původ sledovaných strojů a vázla komunikace mezi odpovědnými americkými institucemi.
Lidé z CIA, kteří se na akcích podíleli, podle vyšetřovatelů o nedostatcích věděli, ale neudělali nic pro jejich nápravu. To nakonec vyústilo v tragédii a smrt nevinných lidí v roce 2001.
Na vyšetření události a potrestání viníků naléhal republikánský zákonodárce ve Sněmovně reprezentantů za stát Michigan Peter Hoekstra, protože příbuzní obětí žijí v jeho volebním obvodě.
V rámci boje proti pašování narkotik letadly bylo sestřeleno nad Jižní Amerikou v letech 1995 až 2001 patnáct letadel. Program schválila vláda Billa Clintona.
Šéf Ústřední zpravodajské služby zdůraznil, že potrestání členů tehdejšího týmu CIA je pouze „administrativního charakteru." Nikomu z nich nehrozí soudní proces.