Washington - Spojené státy poprvé zveřejnily zprávu o tom, že v roce 1974 objevily v Tichomoří vrak sovětské jaderné ponorky a jeho části vyzvedly nad hladinu.
Ústřední zpravodajská služba (CIA) poprvé odtajnila některé dokumenty, týkající se operace, provedené pod názvem Projekt Azorian.
V Moskvě ale o americkém nálezu ponorky věděli. Američané o něm informovali v roce 1992 ruského prezidenta Borise Jelcina.
Sovětská ponorka K-129 byla vybavena atomovými hlavicemi a v případě vypuknutí války měla odpálit rakety na západní pobřeží Spojených států.
V roce 1968 se však k dosud nejasných příčin potopila. Sověti ji nedokázali najít, Američanům se to podařilo o šest let později. Vyzvedli ale jen část ponorky a těla šesti námořníků, protože stroj ležel v příliš velké hloubce.
V roce 1975 o kauze informoval známý investigativní reportér listu New York Times, ale CIA se k případu nevyjadřovala.
Oficiálně tedy nález potvrdila až nyní odtajněním dokumentů Národním bezpečnostním archívem. Z textu vyplývá, že se Američanům nedostaly do rukou ani jaderné hlavice, ani šifrovací zařízení, takže to vlastně zas tak velký úspěch nebyl.
Nebyl však zveřejněn celý spis, takže zůstává otázkou, jaké části plavidla Američané vyzvedli a z jakých příčin ponorka havarovala.
Vyzvedávání K-129 před šestatřiceti lety Američané před Sověty maskovali jako výzkumnou misi s cílem vyzkoušet pokládání min ve velké hloubce.
Už po rozpadu SSSR potkala Rusko další podmořská havárie v roce 2000. Při potopení ponorky K-141 Kursk v Barentsově moři zemřelo 118 mužů.