Chudé Slovensko-pomáhají i čeští turisté

Tomáš Fránek
26. 5. 2006 17:30
Nižná - Zkrachovaly zde továrny, lidé odsud odcházejí za prací do zahraničí. Přesto se začíná na Oravu vracet lepší život. Díky turistům.

Statistiky řadí Oravu stále mezi nejchudší regiony na Slovensku, lidi trápí vysoká nezaměstnanost, nízké platy a odchod mladých lidí za prací z regionu jak do jiných částí Slovenska nebo do zahraničí.

Ale Orava je také region, kde se podařilo snížit porevoluční třicetiprocentní nezaměstnanost na polovinu a někde i méně, kam také přišli zahraniční investoři a kde stále více lidí žije z toho, co přinesou turisté, nyní především Češi a Poláci.

Oba tyto trendy charakterizují dvě místa vzdálená od sebe asi jedenáct kilometrů - městečko Nižná a obec Zuberec ležící pod vrcholy Západních Tater - Roháčů. A podle toho se místní také budou rozhodovat ve volbách. Kdyby se potvrdilo, co lidé řekli reportérovi Aktuálně.cz, tak jsou šance pravice i levice v tomto regionu překvapivě vyrovnané.

Jak si vede Slovensko po osmi letech vlády pravicového premiéra Mikuláše Dzurindy? Přiblížíme vám to ve čtyřech předvolebních reportážích. Již dříve publikované články z Trenčína a Žiliny zobrazíte kliknutím na infoboxy v mapě.

Televize byly a jsou

Městečku Nižná dominuje velký a nyní téměř prázdný areál místní továrny bývalé Tesly Nižná, jedné z největších elektrotechnických továren v Československu, kde na výrobě televizorů pracovalo několik tisíc lidí.

Poslední propouštění lidí se odehrálo letos na jaře a souviselo s tím, co se stalo v moravském Rožnově pod Radhoštěm. Krach společnosti TCT, která v Rožnově vyráběla klasické televizní obrazovky, totiž způsobil také hromadné propuštění v nižňanském Vidoxu.

Firma, zaměstnávající ještě minulý rok na pět set lidí, právě do Rožnova dodávala součástky pro televizory. "To se prostě dalo čekat, nikdo už nekupuje klasické televizory, pro Nižnou a okolí to ale je další rána," říká jeden z místních Milan Bartovič.

Většina lidí, kteří z továrny museli odejít, přitom byla nad čtyřicet pět let. "O takové lidi tady zaměstnavatelé nemají zájem, mladí si musí jít hledat práci jinde," dodává Marián Cvancinger, odborový šéf firmy.

Volných míst sice například inzeráty v novinách nabízejí hodně, kromě práce doma je ale většina nabídek na práci v jiných regionech Slovenska nebo v Čechách, kde lákají slovenské pracovníky velcí zahraniční investoři. Nabídky na práci jsou také na Kypru nebo Velké Británii.

Oravě jako jednomu z nejchudších slovenských regionů pomáhá především turistika.
Oravě jako jednomu z nejchudších slovenských regionů pomáhá především turistika. | Foto: Tomáš Fránek

"Z Oravy se vždycky chodilo pracovat do světa, problém ale je, že část mladých se sem už nevrací zpátky," říká Milan Bartovič.

Na nákupy do Polska

Ale ani vysoká nezaměstnanost a to, že si lidé často musí hledat práci mimo region, neznamená, že by si místní firmy mohly vybírat a měli dostatek zájemců o volné pracovní místa. Například textilní továrna Makyta v Náměstově musí pracovnice vozit z jiných regionů.

Přesto lidé věří, že se situace na horní Oravě zlepšuje, například výroba televizorů nevymizela úplně a dokonce přilákala zahraniční investory. Tchajwanská společnost  Teco Electric & Machinery se rozhodla investovat do společného podniku s firmou OVP Orava stovky milionů korun do výroby LCD obrazovek.

A televizory se značkou OVP se prodávají jak na Slovensku, kde patří mezi nejžádanější, tak v okolních zemích. Firma zaměstnává dvě stě padesát lidí, většina z nich v minulosti pracovala v Tesle Nižná.

"Je dobře, že aspoň něco málo z výroby televizorů tu zůstalo, pracuje tam dcera, celkem se firmě daří, na Oravu si i slušně vydělá," říká Mária Pániková a připomíná, že většina lidí na Oravě musí vyžít s platem, který je nižší než slovenský průměr.

A tak vítaným místem nákupů pro Oravčany jsou trhy v přilehlých polských vesnicích a městech.  Na nich se dá koupit všechno, od potravin, přes nábytek, kočárky, boty nebo značkové oblečení.

Turisté místo polí

Jestli se někde horní Orava výrazně změnila, tak je to především v tom, že čím dál víc lidí živí turistika. Už v Nižné poutače lákají do zrenovovaného skiparku, tisíce návštěvníků lákají také termální koupaliště v Oravicích.

V obcích od Nižné až po podhorský Zuberec už tradiční staré dřevěnice stojí vedle nových hotelů a penzionů, většina z nich byla postavena v poslední době. A snad na každém domě visí nápis nabízející volná lůžka pro turisty.

Jenom v Habovce, kde žije asi třináct set obyvatel, je o čtyři sta víc lůžek pro turisty, penzion nebo nabídka ubytování v soukromí v každém druhém domě.

A v sousedním Zuberci s osmnácti sty obyvateli je lůžek pro turisty tři a půl tisíce. Silvestrovské pobyty se v obci rezervují rok dopředu.

Obě obce na rozdíl od jiných nevymírají, mladí odtud neodcházejí, nemuseli rušit školy ani školky. Starosta Habovky Ján Taraj přirovnal posledních pět let v životě obce k revoluci. "Myšlení lidí se změnilo, odsunuli bokem domácí zvířata a podnikají v cestovních ruchu. Dokonce i ti starší," řekl starosta.

Lákadlem pro turisty může být i vyřazená armádní technika.
Lákadlem pro turisty může být i vyřazená armádní technika. | Foto: Tomáš Fránek

Ale úplné pravidlo to není, krávy nebo ovce chová v obou vesnicích hodně lidí, kteří také pracují na svých polích. Turistický ruch tak mají jako hlavní, ale ne jako jedinou obživu.

Změna k lepšímu?

Češi a Moravané jsou pod vrcholy Roháčů váženými hosty, místní si jich považují o poznání víc než stejně početných turistů z Polska. "Až na to, že občas dělají na horách problémy, jste moc velcí suveréni," dodává Juraj Vitko a připomíná událost z posledního prosincového dne v minulém roce, kdy sedm českých turistů zahynulo v lavině v Západních Tatrách.

V Zuberci už ale kvůli rychlému rozvoji téměř není kde stavět a nové penziony už začínají vyrůstat i v nedalekých vesničkách roztažených dlouhé kilometry na svazích hor, jako jsou Huty nebo Velké a Malé Borové.

A tady víc než jinde na Oravě má stále ještě navrch "starý" svět. Tedy místa, kam už sice turisté přišli, ale pro místní jsou nejdůležitější jejich políčka, krávy a kus lesa, kam chodí na dřevo.

Nový svět ale rok od roku proniká i do těchto obcí. Přibývá jak penzionů, tak domů předělávaných na rekreační chalupy. Mladí už totiž většinou z těchto obcí s vysokou nezaměstnaností odešli a vrací se jenom občas.

Stejně jako v době předválečné Československé republiky z celého světa, kam odešli za prací. "Mění se to tu, staví se tu, je tu čím dál víc návštěvníků. Jenom nevím jestli k lepšímu, především pro ty starší," říká Peter Hlásník, který pracuje v Rakousku a domů jezdí jednou za měsíc.

A domů se vrací taky kvůli volbám, i když letos by nemusel, mohl by poslat svůj hlas poštou. "Stejně přijedu, aspoň se zas uvidím se známými. A i když je pořád velký rozdíl, jak se žije třeba v Bratislavě a tady, myslím si, že jsme se odrazili od dne a líp se budou mít hlavně naše děti," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy