EU chválí Chorvatsko, smlouva s ním možná zahrne Klause

Naďa Straková
14. 10. 2009 13:30
Evropská komise dnes zveřejnila zprávu o pokroku kandidátských zemí na cestě do EU
Foto: Naďa Straková

Brusel - Přístupové rozhovory Evropské Unie s Chorvatskem budou dokončeny během příštího roku, píše se v roční zprávě o pokroku kandidátských zemí pro vstup do EU, kterou dnes zveřejnila Evropská komise.

Komise ale neuvádí konkrétní termín, kdy by se Chorvatsko mohlo stát 28. unijním členem. Obecně se počítá s rokem 2012.

Přístupové rozhovory s Chorvatskem byly až do letošního září zablokovány Slovinskem kvůli hraničnímu sporu, jenž tyto země řeší bezmála dvacet let. Koncem září slovinský parlamentní výbor pro evropské záležitosti jednání odblokoval.

Z celkových 35 kapitol je již 28 otevřených a 12 uzavřených. Přesto ale hraniční rozepře se Slovinskem zpomalila vyjednávání v důležitých kapitolách jako o základních právech, justici a hospodářské soutěži.

Podle zprávy by chorvatská vláda měla své úsilí směřovat k potírání korupce a organizovaného zločinu, změnám v právním systému a měla by dále zlepšit spolupráci s válečným tribunálem pro zločiny spáchané během balkánských válek v devadesátých letech.

Foto: Aktuálně.cz
Diskutujte: K moři na občanku? Patří Chorvatsko do EU?

Hodně práce pro Turecko

Turecko má podle zprávy "před sebou ještě hodně dlouhou cestu". Zatímco turecká vláda je toho názoru, že země v posledním roce učinila značný pokrok pro potenciální unijní členství, EU Turecko kritizuje za velké nedostatky zejména v oblasti lidských práv.

Proti tureckému členství se dlouhodobě staví Francie s Německem, ale Komise jej vidí o něco optimističtěji. Uvádí, že tato muslimská země je schopná dosáhnout v jednáních pokroku, pokud zrychlí potřebné reformy.

 

"Tempo reforem by mělo zrychlit," píše se ve zprávě. "Nedostatky přetrvávají v řadě oblastí, zejména pokud jde o svobodu slova, svobodu tisku, svobodu náboženství, vojenský dohled nad civilisty a ženská práva," uvádí zpráva.

Turecká vláda nedávno penalizovala mediální společnost Dogan Yayin, která musela zaplatit miliardy dolarů za nezaplacení daní poté, co publikovala řadu kritických článků o vládě. Opozice tvrdí, že pokuta byl trest za onu kritiku.

 

Neochota a Klausův požadavek

Zpráva mimo jiné podle agentury Reuters reflektuje zdrženlivost unijního klubu překotně přijímat další členy. Týká se to hlavně ostatních balkánských zemí, které pokukují po unijním členství (Srbsko, Makedonie, Albánie, Bosna, Černá hora a Kosovo). Podle hodnocení zprávy však zde rozbujelá korupce zasahuje do každodenního života obyvatel. Srbsko ze všech jmenovaných zemí má přesto největší potenciál.

Uzavření smlouvy o přistoupení Chorvatska bedlivě sledují unijní i čeští lídři. Skýtá totiž šanci zakomponovat nový požadavek Václava Klause, který na EU vznesl minulý týden.

Prezident pro Česko žádá trvalou výjimku, jakou si vyjednaly například Polsko a Británie. Obává se budoucích majetkových nároků sudetských Němců a prolomení Benešových dekretů. 

Pokud unijní lídři totiž budou postupovat jako v případě Irska, budou moci přijmout Klausův požadavek jako politickou deklaraci a tu jako právně závaznou garanci včlenit do oné smlouvy o přistoupení s Chorvatskem.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy