Záhřeb - Po letech vyjednávání, ladění zákonů a podepisování smluv Chorvati o víkendu v referendu potvrdili, že se chtějí v roce 2013 stát 28. členem Evropské unie.
Vstup země do EU podpořilo 66 procent voličů, 33 procent bylo proti, informovala ústřední volební komise po sečtení téměř všech hlasů.
Pro všelidové schválení smlouvy o ratifikaci, kterou Záhřeb podepsal s Bruselem loni v prosinci, byla potřeba prostá většina hlasů, účast obyvatel nehrála roli.
A zájem o nedělní hlasování byl malý - ještě v polovině dne byla účast pouze 11,4 procenta, na konci necelých 44 procent voličů, sdělila volební komise.
"Evropa není jen mléko a med, ale Chorvatsko do ní musí vstoupit, protože jsme příliš malí na to, abychom zůstali v izolaci," měla před referendem jasno inženýrka Gorjana Sikičová.
Rozhodnutí tisíciletí. A pak dlouhé čekání
Podpora vstupu do společenství se dopředu čekala. Průzkumy ukazovaly, že členství v EU má podporu 55 procent Chorvatů (v roce 2003 to bylo 80 procent). Proti je podle posledních výzkumů asi třetina.
"Evropská unie čelí řadě ekonomických a strukturálních nezdarů... a naděje, že by mohla Chorvatsku něco nabídnout, se zmenšila," vysvětluje opadnutí nadšení expert na mezinárodní vztahy Radovan Vukadinović.
Vládnoucí levice i předáci konzervativní opozice nicméně pro přijetí hlasitě horovali. Tvrdili, že referendum je "rozhodnutím tisíciletí" a že jde o "ekonomické přežití" země, kde nezaměstnanost dosahuje téměř 18 procent a zahraniční dluh tvoří 102 procent HDP.
Naproti tomu euroskeptici varují před "ztrátou svrchovanosti". Demonstrací zorganizovaných nedávno v Záhřebu převážně ultranacionalistickými skupinami se ovšem zúčastnilo jen pár set lidí.
Radikální nacionalisté tvrdí, že se vstupem do EU bude Chorvatsko vyprodáno a přijde o nezávislost, ze kterou bojovalo na začátku 90. let. Odpůrci EU nyní kvůli nízké volební účasti žádají, aby se referendum opakovalo. "Hlasování není legitimní, protože se ho většina lidí nezúčastnila," vysvětlují.
Poté, co Chorvaté řekli své "ano", bude muset Záhřeb čekat na ratifikaci smlouvy každou ze 27 zemí EU. Teprve poté se bude moci 1. července 2013 stát členským státem.