reklama
 
 

Chorvatsko podepsalo přístupovou smlouvu s EU

9. 12. 2011 10:50
Balkánská země se 1. července 2013 stane osmadvacátým státem evropského bloku

Brusel - Chorvatsko v pátek v Bruselu slavnostně podepsalo smlouvu o vstupu do Evropské unie. Pokud přičlenění schválí Chorvaté v referendu a také ratifikují všechny členské státy, stane se tato balkánská země prvního července 2013 osmadvacátým státem evropského bloku.

Chorvatsko je po Slovinsku druhou zemí někdejší Jugoslávie, která splnila podmínky přijetí do Unie.

Přístupové rozhovory s Bruselem ukončil Záhřeb formálně na konci června, poté diplomaté připravovali přístupovou smlouvu.

Vstup Chorvatska - a v blízké budoucnosti zřejmě i vyspělého Islandu, který už má s Unií sladěnou většinu svého práva - bude na delší dobu zřejmě poslední. Bohaté státy, jako jsou Norsko a Švýcarsko, o členství zájem nemají a východoevropské země spolu s Balkánem nejsou ještě připraveny.

V Unii také znějí hlasy volající po tom, aby se nejdříve vyřešily dluhové a hospodářské problémy, které v posledních měsících otřásají eurozónou, a teprve poté se začalo hovořit o dalším rozšiřování.

Kandidátský status má vedle Islandu ještě Turecko, Černá Hora a Makedonie. V rozhovorech postupuje rychle jen Reykjavík, zatímco Skopje a Podgorica jednat s Bruselem ještě nezačaly.

Srbsku, další bývalé jugoslávské republice, se cesta do EU kvůli napětí na severu Kosova zkomplikovala. V pátek měl Brusel podle dřívějších očekávání udělit Bělehradu status kandidáta na členství, podle diplomatických zdrojů se tak stane nejdříve v březnu příštího roku.

autor: ČTK | 9. 12. 2011 10:50

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama