Záhřeb - Chorvatský soud odsoudil generála Mirko Norace k sedmi letům vězení za válečné zločiny proti Srbům, spáchané během války v letech 1991-95.
Proces byl bedlivě sledován v zahraničí, zejména institucemi Evropské unie. Verdikt soudu měl napovědět, jak se Chorvatsko vyrovnává se svou minulostí a zda se v blízké budoucnosti může stát členem EU.
Generál Norac byl obžalován za to, že nebránil vraždění a násilí páchaném na civilistech a válečných zajatcích během útoku chorvatské armády v září 1993.
V rozsudku soudu stojí, že Norac porušil Ženevské konvence. "Jakožto armádní velitel Norac během a po vojenské operaci nebránil svým podřízeným při vraždění a násilnostech páchaných na civilistech, plenění jejich domů a zabíjení jejich dobytka," konstatoval soud.
Když byl Norac za jiné válečné zločiny v roce 2001 uvězněn poprvé, následovaly protesty tisíců chorvatských veteránů. Po pátečním rozsudku je zatím v Chorvatsku klid.
Rahim Ademi, etnický Albánec a další generál chorvatské armády, který byl obžalován ze stejných zločinů, byl nakonec soudem osvobozen. Podle něj je sporné, zda byl Ademi za zločiny zodpovědný.
Případy původně vyšetřoval Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu (ICTY). Poté jej předal záhřebské justici.
Jde o dosud jediný případ z balkánských válek, jehož se ICTY vzdal ve prospěch místních chorvatských soudů.