Záhřeb - Chorvaté budou 1. prosince v referendu rozhodovat o ústavním znemožnění sňatků mezi homosexuály.
Současná legislativa sice svatby lidí stejného pohlaví nepovoluje, cílem návrhu je ale pojistit zákaz i do budoucna.
Vypsání referenda v pátek schválil chorvatský parlament. Pro bylo 104 poslanců, proti 13. Pět se hlasování zdrželo, přičemž v Národním shromáždění sedí 151 poslanců, takže návrh získal dvoutřetinovou podporu.
Půjde o třetí celostátní referendum v chorvatských dějinách a o první, jež se bude konat na žádost občanů. Petici podepsalo kolem 750 000 lidí, přičemž k vypsání referenda stačilo 450 000 podpisů.
Organizátorem je občanská iniciativa "Ve jménu rodiny", kterou podporuje katolická církev a pravicové strany. Jejím cílem je dosáhnout úpravy 62. článku chorvatské ústavy doplněním definice manželství jako celoživotního svazku ženy a muže.
Právní experti nejsou ohledně referenda jednotní. Část jich tvrdí, že tento postup je v souladu s ústavou, jiní ovšem upozorňují, že navrhovaná změna by znamenala porušení lidských práv.
Středolevý koaliční kabinet, který je pro umožnění svazků homosexuálů, se proti takovému referendu rozhodně staví.
Taková byla česká Gay Pride:
Ještě před hlasováním o referendu ve sněmovně neprošel návrh, aby se nejdříve zaslal ústavnímu soudu k posouzení text otázky, jež bude voličům předložena.
Nicméně na nejvyšší soudní instanci v zemi se s žádostí o stanovisko k ústavnosti takovéto změny základního zákona může obrátit jakýkoliv občan.