Chlouba letectva má první sestřel. Jak americká F-22 zlikvidovala čínský balon

Chlouba letectva má první sestřel. Jak americká F-22 zlikvidovala čínský balon
"Úspěšně jsme ho sestřelili. Chci pochválit letce, kteří tak učinili," uvedl Biden. Balon sestřelila stíhačka F-22 nadzvukovou střelou AIM-9 krátkého dosahu, a to zhruba jedenáct kilometrů od pobřeží státu Jižní Karolína.
Velký bílý balon nad svým územím pozorovaly Spojené státy už od úterý. V pátek o něm úřady informovaly veřejnost. Přestože stroj letěl ve výšce zhruba 18 kilometrů, byl ze země viditelný pouhým okem. Podle agentury AP byl velký asi jako tři školní autobusy.
F-22 je americký stíhací letoun, který využívá moderní technologii stealth, díky které je obtížně zjistitelný radary. Tento typ stíhačky využívá pouze armáda USA, prodej jiným zemím je zakázán. Američané F-22 nasadili například v Sýrii k bombardování pozic Islámského státu.
Čínský špionážní balon se mimo jiné pohyboval nad citlivými vojenskými objekty, například nad Malmstromovou leteckou základnou v Montaně, jednou ze tří v USA, kde se nacházejí strategické jaderné rakety.
Foto: Master Sgt. Andy Dunaway / Wikimedia Commons / Public Domain
Jana Václavíková ČTK Jana Václavíková, ČTK
5. 2. 2023 13:59
Americká stíhačka F-22 v neděli nad ránem středoevropského času sestřelila čínský balon, který byl podle Spojených států vybavený špionážní technikou. Spadl do Atlantského oceánu u pobřeží Jižní Karolíny. Bezprostředně poté začala operace na vyzvednutí trosek. Americká armáda v neděli oznámila, že pátrá po zbytcích balónu. Jde o první evidovaný sestřel moderního letounu F-22.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy