Cheney: Odposlouchávejte privátní hovory

Redakce ZAH, čtk, Reuters
14. 5. 2006 12:14
Washington - Viceprezident Dick Cheney po 11. září 2001 prosazoval, aby špioni tajně odposlouchávali soukromé hovory řadových Američanů.

Podle Cheneyho představ měla odposlechy provádět Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a tato činnost měla být součástí boje proti terorismu. Informoval o tom americký list The New York Times.

Cheney a jeho právní poradce David Addington se domnívali, že ústava tajným službám umožňuje taková opatření zavádět v zájmu obrany země, napsal deník s odvoláním na dva vysoce postavené důstojníky tajných služeb, kteří si přáli zůstat v anonymitě.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

ČTĚTE PODROBNOSTI:

  • Hovory milionů Američanů sledují špioni
    ...Deník USA Today s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že má informace o tom, že některé telekomunikační společnosti začaly záznamy o hovorech desítek milionů jejich zákazníků krátce po útocích z 11. září 2001 předávat americké Národní agentuře pro bezpečnost (NSA)...

Právníci NSA se údajně k takovému kroku postavili negativně a trvali na tom, že jakékoli odposlouchávání bez výslovného příkazu by mělo být omezeno pouze na zachycování informací komunikovaných mezi USA a zahraničím.

Bush hájí monitorování hovorů

Prezident George Bush včera opět obhajoval praxi, kdy NSA monitoruje telefonní hovory desítek milionů Ameriřanů. Podle něj je to potřebné k pronásledování členů mezinárodní teroristické sítě Al-Káida.

O počínání Národní agentury pro bezpečnost (NSA) ve čtvrtek informoval list USA Today.

Podle deníku americká rozvědka tajně shromažďuje záznamy o telefonních rozhovorech Američanů. Cílem je snaha vybudovat databázi záznamů o veškerých rozhovorech, které se v zemi uskutečňují. Smyslem však prý není odposlouchávání hovorů a jejich nahrávání.

Kde končí osobní svoboda?

Otázka oživila v zemi debatu o rovnováze mezi bojem proti terorismu a ochranou osobních svobod. 

"Je důležité, aby Američané pochopili, že naše veškerá činnost se zaměřuje výhradně na Al-Káidu a její známé přívržence," řekl Bush v pravidelném rozhlasovém vystoupení.

Vedení hlavní americké společnosti na ochranu osobních práv občanů ACLU v reakci zdůraznilo, že "prezident nemůže porušovat zákon, tajně takto sledovat Američany bez povolení justice a systematicky podrývat naše práva a svobody".

"Tato zneužití moci musejí přestat," zdůraznila ACLU.

Nahrávání napříč kontinenty

Již loni v prosinci deník The New York Times zveřejnil tajné informace o programu NSA na odposlechy telefonických rozhovorů mezi USA a zahraničím. Tento program podle listu odsouhlasil prezident Bush bez schválení příslušnými soudními orgány. Bushova administrativa však tvrdí, že tyto odposlechy jsou legální.

Prezident Bush tehdy ujistil, že odposlechové programy nijak nezasahují do soukromého života Američanů. List USA Today to však nyní podle místních komentářů částečně zpochybnil, když přinesl informace prokazující, že odposlechy zavedené po teroristických útocích z 11. září 2001 se týkají milionů obyvatel USA.

Série atentátů pomocí unesených letadel v roce 2001 proti New Yorku a Washingtonu si vyžádala na 3000 mrtvých. Bílý dům obvinil z útoků Al-Káidu a zahájil globální boj proti mezinárodnímu terorismu, jehož prvním hmatatelným výsledkem bylo svržení vlády islámských radikálů v Afghánistánu, která ukrývala členy Al-Káidy. Tímto bojem Bush zdůvodňuje i obsazení Iráku.

 

Právě se děje

Další zprávy