Západoevropské pracovní trhy zůstanou pro české občany z větší části uzavřeny i po 1. květnu, kdy uplynou dva roky od vstupu do EU.
Ke stejnému datu vyprší první, dvouleté přechodné období, po které se čeští pracovníci nemohou bez potíží ucházet o práci ve starších členských státech.
Z vyjádření diplomatických představitelů zemí "patnáctky" v Bruselu vyplývá, že o otevření pracovního trhu pro občany z nových členských států uvažuje pouze Finsko.
Španělé a Portugalci popírají spekulace z posledních dní o změně postoje a zdůrazňují, že vnitrostátní debata o této věci ještě ani nezačala. V Bruselu se uvažovalo o tom, že by se tyto tři země mohly připojit k Británii, Irsku a Švédsku, které umožňují zaměstnávat lidi z nových zemí od začátku.
Rakušané a Němci říkají jasné ne
Rakousko a Německo jako jediné oficiálně oznámily, že budou v režimu omezeného pohybu pracovních sil vůči nováčkům pokračovat. Ke stejnému rozhodnutí se schyluje ve Francii a pravděpodobně také v Řecku a Itálii.
Belgie, Nizozemsko, Dánsko a Lucembursko chtějí napřed vyhodnotit dopadové studie a poradit se sociálními partnery, než sdělí konečné stanovisko. Ani v jednom případě však nepanuje z pohledu nových členských zemí optimismus.
"Situace na francouzském pracovním trhu se zlepšuje, stále však není optimální. Směřujeme podle všeho k prodloužení přechodného období o tři roky," řekl mluvčí francouzského zastoupení při EU Nicolas de la Grandeville.
Nezaměstnanost jako argument
Řecký mluvčí Vasilis Kapetanjanis poukázal na masovou přítomnost ilegálních zahraničních pracovníků na domácím trhu a na vysokou nezaměstnanost. "Pro vládu by bylo obtížné nyní zmírnit podmínky pro nové země," uvedl. Uvažuje se jedině o snazším vydávání pracovních povolení pro sezónní pracovníky, což by se mělo týkat převážně Bulharů po jejich vstupu do EU.
Podle nizozemského mluvčího Fritse Kempermana čeká Haag na studii o vlivu dosavadního přechodného období na domácí pracovní trh. "Rozhodující slovo bude mít ovšem parlament, který je velmi opatrný. Šance na změnu vypadají bledě," uvedl Kempermann.
Dánská vláda se bude radit s odbory a rozhodne se v březnu. Bývalý premiér, dnes europoslanec Poul Nyrup Rasmussen však řekl, že neočekává změnu, protože si ji nepřeje jeden z koaličních partnerů v dnešní pravicové vládě.
Přístupová smlouva z roku 2004 dává starým zemím právo zakázat volný přístup na své trhy pracovníkům z nových států na dva roky po vstupu. Toto omezení mohou prodloužit bez udání důvodů o další tři roky; stačí, když to oznámí Evropské komisi do 1. května. Další prodloužení restrikcí za rok 2009 už budou muset vlády zdůvodnit.