Unie chce tlačit na zrušení víz do USA

Red Zah, Reuters, ČTK
14. 1. 2006 17:10
Vídeň - Evropská unie vystupňuje úsilí, aby do léta přiměla Spojené státy, Austrálii a Kanadu ke změně vízové politiky vůči novým členským státům včetně Česka.

Komisař pro vnitřní záležitosti EU Franco Frattini na schůzce ministrů vnitra a spravedlnosti ve Vídni prohlásil, že dosavadní rozhovory s těmito třemi státy "nedaly hmatatelné výsledky".

"Je zapotřebí vést dialog více směrem k výsledkům," citovala Frattiniho agentura AP.

Spojené státy uplatňují vízovou povinnost vůči všem novým členským státům EU s výjimkou Slovinska, ze starých členů musí o víza žádat Řekové.

Podle Frattiniho zatím unie nechce použít odvetných opatření, protože si uvědomuje obavy, které panují v zámoří - a sice že zmírnění imigračních pravidel ohrozí bezpečnost těchto zemí. "Členské státy nechtějí vyvolat roztržku s USA, Austrálií ani Kanadou," uvedl. 

Podle Frattiniho nicméně komise chce vidět pokrok v jednáních do července, kdy zveřejní druhou zprávu. Pokud se nedostaví, nejsou odvetná opatření vyloučena.

Washington už naznačil, že si uvědomuje, že spor kolem evropských víz musí být vyřešen, aby nepřerostl v další "válku" obou mocností. Dosud však na žádné ze schůzek nenabídl řešení, které by pro EU bylo přijatelné.

 

Právě se děje

Další zprávy