Helena Truchlá
21. 2. 2022 18:28
Pandemická omezení se ve velké části světa postupně ruší, státy otevírají své hranice a hotely či restaurace se těší na nové hosty. Někde přivítají turisty z ciziny po dlouhých měsících i letech. A na jiných místech na turisty čekají novinky: poplatky za vstup, větší důraz na ekologii nebo i posílené policejní hlídky. Přinášíme přehled novinek z vybraných evropských i světových destinací.
Mallorca: Lépe, tedy zeleněji
Nejznámější ostrov ze španělského souostroví Baleár se po pandemii vydává směrem k takzvanému udržitelnému cestování. Začíná vybírat daň za pobyt (čtyři eura, tedy asi stokoruna denně), všechny firmy podnikající v cestovním ruchu musí mít navíc připravenou strategii, jak se chovat ohleduplněji k životnímu prostředí, tedy třeba jak omezovat spotřebu a plýtvání i jak nakládat s odpadem.
Zatímco jinde se snaží omezovat počet turistů, masově oblíbená Mallorca se vydává jiným směrem: chce pobyt davů lidí udělat ohleduplnějším k planetě, píše server iNews. "Neexistuje žádný důvod, proč by mainstreamový cestovní ruch nemohl být stejně udržitelný jako ten, který se zaměřuje na okrajové zážitky," míní Justin Francis, ředitel společnosti Responsible Travel, která se věnuje poradenství v této oblasti. "Ubytování v letoviscích s vysokou hustotou obyvatel může být efektivnější, pokud jde o odpad a spotřebu energie. Kupní síla, která se tu soustředí, se dá nasměrovat k podpoře místních výrobců potravin a zemědělství šetrného k přírodě," vysvětluje Francis.
Řetěz Iberostar, který má velkou pobočku hotelu i na Mallorce, například v průběhu pandemie přistoupil k zákazu všech jednorázových plastů.