Archeologové odkryli v Egyptě 3000 let starou pyramidu

ČTK ČTK
21. 2. 2013 21:40
Pyramida patřila vezírovi faraona Ramesse II.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira - Archeologové odkryli v jihoegyptském Luxoru zbytky více než 3000 let staré pyramidy, která patřila vezírovi faraona Ramesse II. Oznámil to egyptský ministr pro starověké památky Muhammad Ibráhím.

Pozůstatky původně asi 15 metrů vysoké hrobky činitele, jehož funkce prý odpovídá současnému předsedovi vlády, objevil tým expertů ze Svobodné bruselské univerzity (ULB) a z univerzity v Lutychu.

Pyramida, která na šířku měřila asi 12 metrů, náležela vezírovi někdejšího Horního a Dolního Egypta jménem Chaj. Funkci vykonával asi 15 let za vlády faraona Ramesse II. Pyramida byla z velké části zničena, když se z ní v 7. a v 8. století našeho letopočtu stala křesťanská koptská poustevna, uvedli výzkumníci.

Ramesse II. žil ve 13. století před naším letopočtem a patřil mezi panovníky 19. dynastie. Egyptu vládl 67 let. Do doby jeho panování spadá údajně biblický příběh o Mojžíšovi a vyvedení Židů z Egypta.

Egyptský deník Al-Ahrám napsal, že výzkumníci samotnou vezírovu hrobku ještě neodkryli, vykopávky ale pokračují. Objev pyramidy nad hrobkou má podle ministra Ibráhíma velký význam, protože egyptologové poznatky o tomto starověkém činiteli dosud získávali pouze z pramenů v podobě starověkých dokumentů nebo soch.

V bývalém významném středisku starověkého Egypta Luxoru (někdejších Thébách) a v jeho okolí se nachází archeologické poklady jako chrámový komplex Karnak nebo chrám v Luxoru. Návštěvnost míst citelně zasáhlo období nestability po svržení režimu prezidenta Husního Mubaraka v únoru 2011.

 

Právě se děje

Další zprávy