Čeští archeologové slaví další úspěch v Egyptě

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 10. 2013 21:40
Objevili hrob jednoho z královských lékařů, který se jmenoval Šepseskafanch
Průvodce před sfingou mává egyptskou vlajkou, ale k radosti není mnoho důvodů.
Průvodce před sfingou mává egyptskou vlajkou, ale k radosti není mnoho důvodů. | Foto: Martin Novák

Káhira/Praha - Čeští archeologové v čele se známým egyptologem Miroslavem Bártou objevili v egyptském Abúsíru poblíž Káhiry hrob jednoho z královských lékařů, který se jmenoval Šepseskafanch.

Kromě dalších funkcí zastával posty v několika slunečních chrámech v době vlády faraonů páté dynastie, tedy v období 2500 až 2350 před naším letopočtem. Bárta je se svým týmem v Egyptě od poloviny září a vrátí se na konci listopadu, řekl ČTK egyptolog Jaromír Krejčí.

"Historická důležitost posledních objevů našeho týmu spočívá zejména v tom, že Šepseskafanch patřil k nejvýše postaveným lékařům známým ze starého Egypta doby stavitelů pyramid, to je Staré říše. De facto je unikátní historickou osobností, které nemá paralelu," uvedl Bárta, který je ředitelem Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a vedoucím projektu v Abúsíru.

Šepseskafanch byl osobním lékařem panovníka. Jak Bárta zdůraznil, v komplexu byly v předcházejících sezónách objeveny již dvě hrobky lékařů. Jde tak o zcela unikátní pohřebiště lékařů, kteří ve své době patřili k velmi významným rodinám u dvora faraona.

Hrobka, která se nachází v jižní části české archeologické koncese v Abúsíru, je 21 metrů dlouhá a 14 metrů široká. Nedaleko od ní leží hrobkový komplex princezny Šeretnebtej z 5. dynastie, který Češi objevili loni.

 

Právě se děje

Další zprávy