Češky drželi islamisté, ne kriminálníci, říká Pákistánec

Martin Novák Martin Novák
30. 3. 2015 12:05
Aktuálně.cz oslovilo dva pákistánské analytiky. Shodují se, že české ženy byly v rukou radikálních skupin. Propuštění Češek ale očekávali.
Podle jedné z verzí byly unesené Češky drženy v zajetí v Afghánistánu (ilustrační foto).
Podle jedné z verzí byly unesené Češky drženy v zajetí v Afghánistánu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Praha – Dva pákistánští novináři a analytici, kteří se zabývají monitorováním islamistických extremistů a radikálních skupin, nejsou překvapeni propuštěním Češek Antonie Chrástecké a Hany Humpálové po dvou letech.

Daúd Chatták, který pochází ze severozápadního Pákistánu a nyní působí v Rádiu Mašál v Praze, řekl Aktuálně.cz, že někteří rukojmí strávili a tráví v Pákistánu i delší dobu. Je přesvědčen, že ženy unesli islamisté, nikoliv zločinecký gang.

"Kriminálníci by je nedrželi takto dlouho. V úvahu přicházejí také balúčští separatisté, ale ti nikdy neunášeli ženy ani cizince, bylo by to pro ně netypické. Domnívám se, že české ženy byly v zajetí militantních islamistů. O těch je známo, že lidi drží i takovou dobu," říká Daúd Chatták.

Připouští, že pro ženy může být přece jen snazší dostat se z rukou únosců než pro muže.

"Dva roky je samozřejmě velmi dlouhá doba pro rukojmí. Ale já jsem byl přesvědčen po celou dobu, že jsou naživu a dostanou se na svobodu. Vycházím ze své zkušenosti, dlouho se zabývám aktivitami militantních skupin v této oblasti. Málokdy se stane, že cizince zabijí. Zvláště když jde o civilisty, a dokonce ženy. Mnohokrát únos skončil tím, že dostali výkupné."

Další pákistánský analytik z Rádia Svoboda, který si nepřál zveřejnit své jméno, se rovněž kloní k názoru, že šlo o akci militantních islamistů.

Unesené Češky v Turecku
Unesené Češky v Turecku | Foto: IHH

"Nejsem až tak překvapený, že byly propuštěny, protože už v řadě předchozích případů vyjednávání bylo zdlouhavé, obtížné a odehrávalo se prostřednictvím třetí strany," říká.  Rovněž tento analytik se přiklání k názoru, že za únosem byli islámští extremisté. Jmenoval organizaci Laškare Džangví, která je v Pákistánu známá sektářským fanatismem a útočí na šíitské muslimy.

Obě Češky vypověděly v Turecku, že neví, kdo je unesl. Únosci jim nikdy neřekli, kdo jsou a k jaké organizaci patří.

Bývalý šéf protiteroristického oddělení britské vojenské zpravodajské služby Richard Barrett před dvěma lety v rozhovoru pro Aktuálně.cz vyslovil názor, že Češky mohla unést malá zločinecká skupina a pak je "prodat" islamistům.

Zástupci turecké charitativní organizace IHH, kteří vyjednávali o propuštění, neřekli nic o identitě únosců. V rozhovoru pro Českou televizi turecký vyjednavač prohlásil, že nechce prozrazovat podrobnosti, aby neohrozil lidi, kteří jsou stále v zajetí a existuje šance dosáhnout jejich propuštění.

V Pákistánu zůstávají na neznámém místě například americký humanitární pracovník Warren Weinstein (unesen v srpnu 2011) nebo Ital Giovanni di Porto (unesen v lednu 2012).

Před šesti lety ozbrojenci pákistánské odnože hnutí Tálibán sťali polského geologa Piotra Staňczaka poté, co pákistánská vláda odmítla propustit z vězení několik členů Tálibánu.

 

Právě se děje

Další zprávy