Česko touží po centru protiraketového systému

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
18. 4. 2010 13:40
Praha by se mohla stát sídlem informačního střediska protiraketového systému
Íránské rakety
Íránské rakety | Foto: Reuters

Praha - Česká republika se možná do systému americké protiraketové obrany zapojí tím, že  na svém území vybuduje informační středisko, celého systému.

V České televizi to dnes řekl ministr zahraničí Jan Kohout a dodal, že Praha z několika možností zapojení se do protiraketové obrany preferuje právě tuto variantu.

Šéf české diplomacie potvrdil, že existuje několik možností, jak by se česká armáda mohla podílet na novém systému, který má vzniknout pod hlavičkou NATO. Mezi další eventuality patří například umístění menších radarů nebo ochranných střel na našem území, pokud by se s nimi ve štítu počítalo.

O tom se ale podle Kohouta v současné době nejedná. "Možností je více. Vyjádřili jsme zájem být ve velitelských strukturách," dodal ministr. Přes informační středisko by podle něj procházely informace, co se kde ve světě děje a zda například z Íránu neletí do Evropy nebo do USA útočné rakety.

Od původního plánu na vybudování velkého radaru v Brdech, který vyvolal rozporuplné reakce, upustili sami Američané poté, co do prezidentského úřadu nastoupil Barack Obama. 

Ministr obrany Martin Barták nedávno řekl, že v Česku by mohly být součásti systému včasného varování před případným nepřátelským raketovým útokem.

 

Právě se děje

Další zprávy