České předsednictví EU slavnostně zahájí romský klavírní virtuos, který dobyl Ameriku

Ondřej Houska Ondřej Houska
20. 10. 2021 7:15
Každá země, která se ujímá předsednictví Evropské unie, ho zahajuje velmi slavnostně - obvykle koncertem nebo jiným uměleckým vystoupením. České předsednictví EU v červenci příštího roku slavnostně zahájí romský klavírní virtuos Tomáš Kačo spolu s PKF - Prague Philharmonia. Servery HN a Aktuálně to zjistily z Registru smluv. Kačo trvale žije ve Spojených státech.
Foto: Facebook/Tomáš Kačo

Během koncertu, který se uskuteční 8. července v Dvořákově síni v pražském Rudolfinu, zahraje Kačo vlastní novou skladbu, kterou složí speciálně pro toto vystoupení. Půjde o dílo „na objednávku pořadatele, o světovou premiéru“, stojí ve smlouvě v registru.

Celý slavnostní večer zakončí Modlitba pro Martu, tedy píseň Marty Kubišové, která se stala symbolem jak během invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, tak v době listopadového svržení komunismu v roce 1989. PKF - Prague Philharmonii bude dirigovat Jan Kučera.

Stát za koncert celkem zaplatí 847 605 korun včetně daně z přidané hodnoty, stojí ve smlouvě.

Každá země se snaží, aby na slavnostní zahajovací akci předsednictví prezentovala to nejlepší ze své kultury. Například Slováci, kteří EU předsedali ve druhé polovině roku 2016, uspořádali velký koncert v bratislavském Národním divadle. Během večera obvykle pronáší projev premiér či prezident dané země a předsedové Evropské komise, Evropské rady a Evropského parlamentu.

Česko bude unii předsedat podruhé. V roce 2009 předsednictví zahájilo v Národním divadle večerem z dílny Divadla bratří Formanů.

Neznal noty, brnkal na rozbité piano

Tomáš Kačo působí v americkém Los Angeles. Vystudoval prestižní Berklee College of Music, hrál i ve slavné Carnegie Hall v New Yorku.

Server Aktuálně Kačův příběh přirovnal k velkofilmu o tom, jak romský klavírista z činžáku v Novém Jičíně dobyl Ameriku. „Na začátku příběhu je chudá romská rodina s 12 dětmi ve starém novojičínském činžáku. A následuje happy end. Hlavní hrdina vyprodá nejproslulejší koncertní síň na světě a natáčí v hollywoodských studiích.“

Kačo podle svých slov od malička zkoušel brnkat na rozladěné rozbité piano, které měli doma. Otec ho žádal, aby mu na něj hrál jeho oblíbené písničky. Kačo sice vůbec neznal noty, ale nakonec se na klavír naučil hrát sám díky mimořádnému hudebnímu sluchu.

„Vůbec nic jsme neměli a žili jsme ze dne na den. Tyhle skromné začátky mi daly spoustu pokory a tím mně vlastně pomohly,“ vzpomíná Kačo.

Češi začnou předsedat Radě Evropské unie 1. července 2022. Předsednictví převezmou od Francouzů, po šesti měsících ho předají Švédům. Úkolem předsednické země je snažit se domluvit takové kompromisy ohledně návrhů nových pravidel platných v celé unii, které by vyhovovaly všem členským státům. A následně se na definitivním znění dohodnout i s Evropským parlamentem.

Na předsednictví se každá země připravuje několik let. Pokud ho kvalitně zvládne, výrazně se tím posílí respekt, který u ostatních členských států má. Předsednictví slouží také ke zkvalitnění státní správy - úředníci si zlepší znalost jazyků a získají nové znalosti o fungování unie nebo kontakty v ostatních zemích.

Dosluhující vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) předsednictví podle kritiků nebrala jako prioritu a nevyhradila na něj dostatek peněz. Kabinet následně rozpočet navýšil.

Klavírista Tomáš Kačo je znám jako mistr improvizace. To dokazuje i touto variací na jeho oblíbenou lidovou píseň Široký, hluboký. | Video: Zuzana Hronová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy