České předsednictví EU slavnostně zahájí romský klavírní virtuos, který dobyl Ameriku

Ondřej Houska Ondřej Houska
20. 10. 2021 7:15
Každá země, která se ujímá předsednictví Evropské unie, ho zahajuje velmi slavnostně - obvykle koncertem nebo jiným uměleckým vystoupením. České předsednictví EU v červenci příštího roku slavnostně zahájí romský klavírní virtuos Tomáš Kačo spolu s PKF - Prague Philharmonia. Servery HN a Aktuálně to zjistily z Registru smluv. Kačo trvale žije ve Spojených státech.
Foto: Facebook/Tomáš Kačo

Během koncertu, který se uskuteční 8. července v Dvořákově síni v pražském Rudolfinu, zahraje Kačo vlastní novou skladbu, kterou složí speciálně pro toto vystoupení. Půjde o dílo „na objednávku pořadatele, o světovou premiéru“, stojí ve smlouvě v registru.

Celý slavnostní večer zakončí Modlitba pro Martu, tedy píseň Marty Kubišové, která se stala symbolem jak během invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, tak v době listopadového svržení komunismu v roce 1989. PKF - Prague Philharmonii bude dirigovat Jan Kučera.

Stát za koncert celkem zaplatí 847 605 korun včetně daně z přidané hodnoty, stojí ve smlouvě.

Každá země se snaží, aby na slavnostní zahajovací akci předsednictví prezentovala to nejlepší ze své kultury. Například Slováci, kteří EU předsedali ve druhé polovině roku 2016, uspořádali velký koncert v bratislavském Národním divadle. Během večera obvykle pronáší projev premiér či prezident dané země a předsedové Evropské komise, Evropské rady a Evropského parlamentu.

Česko bude unii předsedat podruhé. V roce 2009 předsednictví zahájilo v Národním divadle večerem z dílny Divadla bratří Formanů.

Neznal noty, brnkal na rozbité piano

Tomáš Kačo působí v americkém Los Angeles. Vystudoval prestižní Berklee College of Music, hrál i ve slavné Carnegie Hall v New Yorku.

Server Aktuálně Kačův příběh přirovnal k velkofilmu o tom, jak romský klavírista z činžáku v Novém Jičíně dobyl Ameriku. „Na začátku příběhu je chudá romská rodina s 12 dětmi ve starém novojičínském činžáku. A následuje happy end. Hlavní hrdina vyprodá nejproslulejší koncertní síň na světě a natáčí v hollywoodských studiích.“

Kačo podle svých slov od malička zkoušel brnkat na rozladěné rozbité piano, které měli doma. Otec ho žádal, aby mu na něj hrál jeho oblíbené písničky. Kačo sice vůbec neznal noty, ale nakonec se na klavír naučil hrát sám díky mimořádnému hudebnímu sluchu.

„Vůbec nic jsme neměli a žili jsme ze dne na den. Tyhle skromné začátky mi daly spoustu pokory a tím mně vlastně pomohly,“ vzpomíná Kačo.

Češi začnou předsedat Radě Evropské unie 1. července 2022. Předsednictví převezmou od Francouzů, po šesti měsících ho předají Švédům. Úkolem předsednické země je snažit se domluvit takové kompromisy ohledně návrhů nových pravidel platných v celé unii, které by vyhovovaly všem členským státům. A následně se na definitivním znění dohodnout i s Evropským parlamentem.

Na předsednictví se každá země připravuje několik let. Pokud ho kvalitně zvládne, výrazně se tím posílí respekt, který u ostatních členských států má. Předsednictví slouží také ke zkvalitnění státní správy - úředníci si zlepší znalost jazyků a získají nové znalosti o fungování unie nebo kontakty v ostatních zemích.

Dosluhující vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) předsednictví podle kritiků nebrala jako prioritu a nevyhradila na něj dostatek peněz. Kabinet následně rozpočet navýšil.

Klavírista Tomáš Kačo je znám jako mistr improvizace. To dokazuje i touto variací na jeho oblíbenou lidovou píseň Široký, hluboký. | Video: Zuzana Hronová
 

Právě se děje

Další zprávy