Češi vedou měsíc unii. Nic moc, míní v Paříži a Berlíně

Martin Novák Martin Novák
3. 2. 2009 8:20
Výběr nejzajímavějších citátů, hodnotících dosavadní české předsednictví

Praha - Česká republika má za sebou první ze šesti měsíců svého předsednictví. Vystavuje ji to velkému zájmu médií po celé Evropě i ve světě.

Zatímco v minulosti se o Česku v zahraničí psalo a hovořilo většinou jen při povodních, postupu fotbalistů do závěrečných kol Mistrovství Evropy nebo onemocnění Václava Havla, letošní leden to změnil.

Připravili jsme pro vás stručný přehled nejzajímavějších výroků, které na adresu České republiky a jejích politiků v Evropě a ve světě padly. Nehodnotíme, zda je české předsednictví zatím úspěšné či nikoliv. Pouze necháváme zaznít názory zahraničních novinářů, politiků a analytiků.

Kresba bulharského deníku Trud.
Kresba bulharského deníku Trud. | Foto: trud.org

Z přehledu vyplývá, že do českého předsednictví se "obouvá" především francouzský a německý tisk.

Nejostřeji ale reagoval bulharský deník Trud. V odvetě za vyobrazení Bulharska jako země tureckých záchodků na plastice Entropa otiskl kresbu, na níž Švejk se staženými kalhotami kálí na mapu České republiky.

Pozornost se soustředila první měsíc hlavně na čtyři témata. Globální finanční krizi, izraelský útok v Gaze, rusko-ukrajinský spor o plyn a již zmíněnou Entropu.

 


Agentura Reuters, Velká Británie:
"Způsob, jakým se Praha prezentovala kolem Gazy, se zdál potvrzovat obavy v metropolích některých zemí Evropské unie z českého předsednictví."

Agentura AFP Francie:
"Reakce Evropské unie na plynovou krizi se pod českým vedením rozjížděla pomalu, ale nakonec Topolánek odjel do Moskvy a Kyjeva s vyhrnutými rukávy."

Thomas Klau, londýnský analytik Rady Evropy pro zahraniční vztahy o Topolánkově cestě do Kyjeva a Moskvy:
"Mirek Topolánek propotil při jednání košili, ale vždy dbal na to, aby nevystupoval jako osamělý jezdec. Nebál se opřít o německou kancléřku Angelu Merkelovou, jejíž země má s Moskvou privilegované energetické vztahy, stejně jako o Evropskou komisi."

Francouzský list Le Figaro o ekonomické krizi zemí eurozóny:
"Měsíc po skončení svého předsednictví francouzský prezident Sarkozy soudí, že Evropská unie se stala neviditelnou. České předsednictví je hodnoceno jako pasivní stejně jako Evropská komise, která by mohla projevit více představivosti."

Le Figaro při hodnocení českého předsednictví:
Předností českého prezidenta Václava Klause, euroskeptika, který se ochotně představuje jako disident Evropy, je jeho upřímnost. S odzbrojující jistotou řekl, že během šestiměsíčního českého předsednictví se nebude nic dít. A opravdu, Evropa je již měsíc němá."

Le Monde, Francie
"Francouzský prezident Nicolas Sarkozy chce kvůli přetrvávající finanční krizi uspořádat v druhé polovině února mimořádný summit šéfů států a vlád zemí se společnou měnou euro. Francie považuje české předsednictví i Komisi EU za příliš pasivní na to, aby situaci řešily."

Die Tageszeitung, Německo:
"Zprostředkování Evropské unie v nynějším konfliktu mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamas v pásmu Gazy nemá pod vedením předsednické České republiky šanci na úspěch. Česká republika je na takový úkol příliš malá a nezkušená."

Švédská ministryně pro otázky EU Cecilia Malmströmová:
"Navzdory krizi v Gaze a krizi s dodávkami plynu z Ruska zahájila Česká republika velmi dobře své předsednictví EU."

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn:
"Rychlý obrat a dementování předchozích výroků ukázaly, že české předsednictví je teprve v záběhu a Češi se učí, jak rozlišovat mezi uvažováním v rámci vlastního státu a vytvářením evropské diplomacie."

Belgická poslankyně Véronique de Keyserová k českému návrhu na uspořádání dárcovské konference pro Gazu:
"Je skandální navrhovat takovou akci , aniž bychom žádali složení účtů od Izraele."

Das Parlament, Německo:
"Po třech týdnech funkčního období by se už dala krachy, nezdary a poruchami naplnit malá knížka anekdot."

Šéfka europoslanců německých liberálů FDP Silvana Kochová-Mehrinová:
"Praha by měla lépe připravovat své zahraničně-politické iniciativy."

Šéf frakce Zelených v Evropském parlamentu Daniel Cohn-Bendit o českém vyjednávání v době plynové krize:
"Češi odvedli dobrou práci a nabídli řešení."

Financial Times, Velká Británie:
"Česká republika v první týden svého předsednictví narazila na dvě velké mezinárodní krize a dostala tvrdou lekci, že vést Evropskou unii má málo co dělat se stanovením vizionářského programu, ale hodně s nepříjemným řešením problémů."

Financial Times:
"Když se zdálo, že se český vládní mluvčí snaží omluvit izraelský útok jako 'obrannou' akci, vyvolalo to pozdvižení v dalších evropských hlavních městech. A když další označil spor o plyn za 'bilaterální' záležitost Ruska a Ukrajiny, bylo to vnímáno jako naivní pokus držet EU stranou v záležitosti, která se rozrostla do potenciální energetické krize uprostřed zimy."

Televize ARD, Německo:
"Schwarzenberg zjevně nebere v úvahu, že i Hamas má legitimní požadavek - totiž otevření pásma Gazy -, sotva se podaří dosáhnout skutečného průlomu. Dějiny Blízkého východu byly svědky nesčetných izraelsko-palestinských dohod, které vždy stavěly izraelské zájmy výše než palestinské. Všechny ztroskotaly přesně kvůli této zásadní chybě."

Frankfurter Allgemeine Zeitung, Německo:
"Šance EU na úspěšně zprostředkování v izraelsko-palestinském konfliktu jsou za normálních okolností velmi malé. V době českého předsednictví jsou téměř nulové. Český premiér Mirek Topolánek má jako prezident EU mnohem menší vliv než jeho předchůdce."

Korea Herald, Jižní Korea o Černého Entropě:
"Pouhé dva týdny stačily k tomu, aby se české předsednictví Evropské unie stalo kontroverzním. Kvůli jednomu uměleckému dílu.

Agentura Bloomberg, USA:
"Ať je Entropa dobré umění, nebo ne, je to určitě dobrý vtip. Černého dílo je mnohem zábavnější než většina současného umění."

První tajemnice bulharského zastupitelského úřadu v Bruselu Betina Jotevová:
"Chceme, aby ta věc byla odstraněna. Nemohu akceptovat toaletu na mapě mé země. Toto není tvář Bulharska."

Alexandr Levy, komentátor listu Courrier International:
"Reakce Sofie na uměleckou provokaci jménem Entropa je směšná."


 

 

Právě se děje

Další zprávy