Češi plní pokladnu záchranářů v Tatrách

Tomáš Fránek
14. 8. 2006 15:52
Poprad/Brno - Češi znovu vedou statistiku zásahů slovenských záchranářů v horách. Letos poprvé je to navíc stojí desítky tisíc korun.

Od 1. července musí turisté na Slovensku za zásahy záchranářů platit, pokud nemají sjednané patřičné připojištění. Horská služba na Slovensku tak v červenci zasahovala v padesáti jedna případech a turistům za zásahy vyúčtovala více než jeden milion korun. Přes půl milionu už turisté zaplatili.
 
A statistiku zásahů znovu vedou Češi. Ředitel Horské záchranné služby Jozef Janiga potvrdil, že z padesáti jedna případů v červenci se třetina týkala turistů z Čech a Moravy.

Víc zásahů u Čechů než Slováků

"Bylo to víc případů než u Slováků, tam jsme zasahovali v jedenácti případech," uvedl Janiga. V deseti případech záchranáři pomáhali turistům z Polska.

Infobox

PŘEČTĚTE SI O OBNOVĚ TATER V SOUVISLOSTECH:

  • Kalamita v Tatrách přinesla Česku zisky

Dodal, že nejdražší jsou zásahy, kdy záchranáři musí použít vrtulník, to cena šplhá přes sto tisíc korun. Menší zásahy pak stojí několik tisíc korun. Hodina práce záchranáře vyjde na 680 slovenských korun a za použití terénního vozidla zaplatí turista 35 korun za kilometr jízdy.

Vrtulník tak musel zachraňovat třicetiletého muže z Brna, který se v červenci zřítil z výšky asi třiceti metrů ve Veporských vrších ve Slovenském rudohoří. Důvodem byla pravděpodobně nevyhovující obuv a kluzký terén po bouřce.

Poslední případ, kdy se záchranáři na Slovensku museli postarat o české turisty, se stal o uplynulém víkendu v noci ze soboty na neděli. Manželé z Horního Slavkova se ztratili v Súlovských skalách. Horské službě se je podařilo najít až za tmy v neděli hodinu po půlnoci.

"Manžele zastihla ve skalách tma a nedokázali se zorientovat a uvízli pod skalním srázem," uvedl Štetan Ondruš z Horské záchranné služby ve Vrátné.

Podcenění a přecenění

Jenom o tři dny dříve musela horská sužba zasahovat při nehodě českého turisty ve Slovenském ráji. Turista spadl při výstupu k jednomu z vodopádů z pěti metrů.

A ve stejný den museli záchranáři v Malé Fatře snést z jednoho z turistických chodníků dvaašedesátiletou Češku, která si zlomila při pádu zápěstí.

Slovenští záchranáři turisty z Česka společně s Poláky považují za nejméně disciplinované a často přeceňující vlastní síly.

"Pořád podceňují zdejší hory, nemají potřebné vybavení, často přeceňují svoje síly. Když jsem jim nabízel, ať se raději pojistí, většina z nich odmítla," uvedl Roman Krasko, který v Západních Tatrách pracuje jako průvodce.

Dvacet korun za den. A za jistotu

Placení za zásah se přitom dá vyhnout právě tím, že si turisté uzavřou komerční pojištění, které stojí asi dvacet korun za den. Podle Janigy se ale situace mírně zlepšuje, zatímco na začátku července mělo pojištění jenom minimum turistů, nyní už je to téměř padesát procent.

Do slovenských hor ročně zamíří na devět milionů lidí, většina je ze zahraničí. Češi přitom tvoří společně s Poláky nejpočetnější skupinu turistů. Na Slovensko tak ročně přijede asi půl milionu lidí z Česka.

Loni slovenští záchranáři zasahovali v 1585 případech, 26 lidí ve slovenských horách zemřelo. Polovinu z nich tvořili čeští turisté, bilanci nejvíc ovlivnila lavina v poslední den roku, která v Západních Tatrách pohřbila sedm českých lyžařů.

 

Právě se děje

Další zprávy