Varšava - Do polských médií už pronikly první informace, co obsahují záznamy černých skříněk z polského letadla, které se 10. dubna s prezidentem Lechem Kaczyńským a dalšími 94 osobami na palubě zřítilo ve Smolensku.
Záznam z pilotní kabiny údajně potvrzuje, že stroj klesal příliš brzy. Když si to piloti uvědomili, bylo už pozdě.
Tupolev nestačili zvednout a letadlo zavadilo o strom. Ekonomický deník Gazeta Prawna napsal, že kdyby piloti přišli na problém o zhruba deset sekund dříve, možná ještě všichni mohli přežít.
Polský generální prokurátor Krzystof Parulski uvedl, že zhruba tři až pět sekund před rozlomením letadla už piloti věděli, že konec je neodvratný.
Letoun by zcela jistě havaroval, ale pravděpodobně by se nerozlomil, takže by existovala naděje na záchranu pasažérů.
Nepotvrdily se však spekulace, že jsou na nahrávce slyšet i jiné hlasy než pouze pilotů.
Záznam nevyjasňuje, proč zkušený pilot Arkadiusz Protasiuk chtěl za každou cenu přistát v mlze za snížené viditelnosti.
Zveřejněna ještě nebyla komunikace mezi řídicí věži smolenského letiště a posádkou. Nelze tak zatím potvrdit či vyvrátit tvrzení, že kapitán mluvil špatně rusky nebo - že nedbal upozornění řídicí věže.
Polská i ruská vláda slíbily, že veškeré důležité závěry z vyšetřování zveřejní a nebudou nic tajit. Experti však upozorňují, že pátrání po příčině nehody může trvat několik měsíců.
Strana Právo a spravedlnost, kterou v minulosti Lech Kaczyński vedl, vyzvala vládu, aby převzala od Ruska vyšetřování případu. Vzhledem k tomu, že se nehoda stala v Rusku, ale spadá případ do pravomoci ruských vyšetřovatelů.
Do Smolenska v těchto dnech směřují stovky Poláků, místo nehody se pro ně stalo poutním místem. Polské cestovní kanceláře operativně zařadily toto město na rusko-běloruské hranici do svých nabídek. Zájem je velký.
Mezi oběma zeměmi už také začala jednání o vybudování pomníků obětem poblíž místa katastrofy.