Istanbul - Centrem tureckého Istanbulu v sobotu časně ráno otřásla exploze. Výbuch na pěší zóně v rušné ulici Istiklal poblíž Taksimského náměstí má na svědomí sebevražedný atentátník. Jde o čtvrtý sebevražedný útok v Turecku v tomto roce.
Při útoku podle nejnovější informace místních úřadů zemřeli nejméně čtyři lidé a sám atentátník. Mezi mrtvými jsou cizinci: turecké úřady agentuře Reuters potvrdily, že zabiti byli dva Izraelci. Pozdě večer ohlásil Bílý dům, že má informace o dvou mrtvých občanech USA.
Dalších 36 osob je zraněných, sedm z toho je ve velmi vážném stavu.
K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.
Podle tureckého ministerstva zdravotnictví je mezi zraněnými dvanáct cizinců, z toho je šest izraelských turistů a další dva z Islandu. Irský ministr zahraničí potvrdil, že mezi zraněnými jsou i Irové. Dále i občané Íránu a Spojených arabských emirátů.
Čeští občané podle dosavadních poznatků mezi mrtvými ani zraněnými nejsou, uvedl na dotaz ČTK český konzul v Istanbulu Petr Mareš.
Podle prvotních zjištění tureckých úřadů by měla za útokem stát buď přímo Strana kurdských pracujících PKK nebo některá organizace na ni navázaná. V podezření je nově také organizace Islámský stát. Že za útokem stojí právě Islámský stát, prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Na místo se okamžitě sjely sanitky. Policie okolí místa výbuchu vyklidila, uzavřela blízké ulice a začala evakuovat obyvatele.
Guvernér Istanbulu potvrdil, že za útokem stojí sebevražedný atentítník. Vyvrátil však informace, že k útokům došlo i na dalších místech Istanbulu.
Český konzul Petr Mareš uvedl, že o tom, kdo nebo co mělo být terčem útoku, zatím žádné oficiální informace nemá. Policie podle něj ale sdělila, že nálož zřejmě vybuchla předčasně.
Útoky v Turecku
13. března 1999 Výbuch bomby v obchodním středisku v Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých. K útoku se přihlásila Strana kurdských pracujících (PKK).
15. listopadu 2003 Dvě nálože v autech explodovaly před synagogami v centru Istanbulu; zabily 27 lidí včetně atentátníků a na 300 dalších zranily.
20. listopadu 2003 Dva mohutné výbuchy v Istanbulu na britské cíle - u britského konzulátu a u britské banky HSBC - Zabili 32 lidí a na 400 zranily.
20. července 2015 Sebevražedný atentátník IS zaútočil na kulturní středisko ve městě Suruç u hranice se Sýrií, zabil 33 lidí a přes 100 zranil.
10. října 2015 Dva výbuchy si v centru Ankary zabily 102 lidí, 500 jich zranily. Exploze nastaly před začátkem mírového pochodu proti násilí mezi armádou a kurdskými separatisty.
12. ledna 2016 Výbuch v historickém centru evropské části Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých, většinou německých turistů. Za útokem stál podle tureckých úřadů IS.
13. března 2016 Exploze v centru Ankary si vyžádala životy nejméně 37 lidí a přes 100 lidí utrpělo zranění. Úřady z činu viní separatisty z kurdské strany PKK.
Atentátník zřejmě chtěl útok uskutečnit v místě, kde bylo ještě více lidí, nepodařilo se mu však díky zásahu policie k němu dostat.
Sídlo konzulátu je od ulice Istiklal vzdáleno asi dva kilometry, jeho zaměstnanci ale explozi neslyšeli.
Přímo na ulici Istiklal sídlí například zastupitelský úřad Nizozemska, jeho pracovníci Marešovi sdělili, že policie zasáhla velice profesionálně a následná evakuace probíhala beze zmatků.
Ulice Istiklal je oblíbenou obchodní tepnou v samém centru města, kde se pohybuje i velké množství turistů. Zvláště o víkendu jde o místo, kde se pohybuje velké množství lidí. V blízkosti místa exploze se nachází nákupní centrum, ale i hotely, restaurace a sídla úřadů.
Turecké úřady krátce po útoku v Istanbulu uvedly, že se jim podařilo zadržet či zabít tři ozbrojence spojené s PKK, kteří vstoupili do země ze Sýrie a plánovali teroristické útoky. Operace mířící na další takové potenciální útočníky je podle tureckých úřadů v běhu.
Turecko zažilo v posledních měsících sérii teroristických útoků. Naposledy útočili sebevražední atentátníci v neděli 13. března v Ankaře, kde zemřelo 37 lidí. K činu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK).
V lednu se odpálil v evropské části Istanbulu atentátník, který patřil k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Zemřelo 12 lidí, všichni byli němečtí turisté.