Policie vyslýchala Čecha, který vyhlásil republiku Liberland

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 5. 2015 16:54
Vít Jedlička vyhlásil Liberland v polovině dubna na "území nikoho" mezi Srbskem a Chorvatskem.
Liberland (vlajka)
Liberland (vlajka) | Foto: Liberland.org

Záhřeb - Chorvatská policie v sobotu večer zadržela Čecha Víta Jedličku při pokusu vstoupit na území samozvaného státu Liberland. V neděli byl ale propuštěn, jak potvrdil sám Jedlička.

Čech vyhlásil Liberland v polovině dubna na "území nikoho" mezi Srbskem a členským státem EU Chorvatskem. Česká diplomacie se k případu nevyjadřuje.

Chorvatské i srbské úřady ale popírají tvrzení, že jde o území nikoho, o které nemá nikdo zájem. Ve skutečnosti jde o oblast, kterou si nárokují oba balkánské státy. Problém vyplynul z toho, že část hranice mezi nimi vytyčuje řeka Dunaj, která v tomto úseku změnila tok.

Podle Jedličky si chorvatští policisté nedokázali poradit s tím, že přes hranici, mimo schengenský prostor odcházely stovky lidí. Je to pro ně nová situace, protože obvykle lidi proudí z opačného směru, uvedl šéf Liberlandu po svém propuštění.

O budoucím fungování samozvaného Liberlandu nebo ochraně hranic z chorvatské strany se pak prý bavil i se soudcem ve městě Beli Manastir. "On v té věci nemohl nijak rozhodnout, protože my jsem žádnou hranici nepřekročili, my jsem na hranici Liberlandu čekali na chorvatskou policii," říká Jedlička. Pak byl propuštěn.

Případem se bude zabývat ještě soud vyšší instance a podle Jedličky se celá věc může táhnout měsíce.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí David Frous řekl, že jednotlivé konzulární případy úřad nekomentuje. Obecně však podle něj platí, že pokud se český občan obrátí na české zastupitelské úřady s žádostí o pomoc, vyjdou mu "v rámci možností a dané situace vstříc". Samotnou Jedličkovu ideu Liberlandu komentovat odmítl.

V posledních dnech Chorvatsko zostřilo kontrolu v okolí Liberlandu, v oblasti nasadilo policejní hlídky i policejní čluny, aby zabránilo opakovaným pokusům desítek "Liberlanďanů" do neobydlené oblasti proniknout. Přístup ze své strany hranice údajně blokuje i Srbsko.

"Svobodnou republiku Liberland" Jedlička vyhlásil 13. dubna na území o rozloze sedmi kilometrů čtverečních nacházejícím se západně od srbského města Sombor. O místo v meandru Dunaje podle něj Chorvatsko ani Srbsko nejevilo zájem. Jedlička chce z nového státu vytvořit daňový ráj se základním principem "žít a nechat žít".

 

Právě se děje

před 18 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy