Groznyj - Vraždy aktivistů v neklidném jihokavkazském Čečensku jsou podle všech indicií na vzestupu.
Necelý měsíc poté, co byla zavražděna ochránkyně lidských práv Natalja Estěmirovová, přišla na řadu další aktivistka - Zarema Sadulajevová, která byla nalezena mrtva společně se svým manželem nedaleko města Grozného. Informuje o tom ruská služba BBC World Service s odvoláním na ruskou tiskovou agenturu Interfax.
Sadulajevová vedla charitativní organizaci Zachraňme generace (Spasem pokoleni), která pomáhala nezletilým obětem čečenského konfliktu. Těla obou zastřelených manželů byla nalezena v kufru jejich auta den poté, co byli uneseni z kanceláře organizace.
Na vraždě této aktivistky je záhadná skutečnost, že organizace Zachraňme generace nebyla politická, jak podotýká Ludmila Alexejevová z moskevské pobočky Helsinki Group.
"V jejich organizaci se politikou vůbec nezabývali," řekla Alexejovová agentuře Reuters.
Zachraňme generace poskytuje psychologickou a lékařskou pomoc mladým lidem a dětem, kteří doplatili na dvě války, jež mezi Ruskem a čečenskými nacionalisty vypukly v letech 1994-1996 a 1999-2000.
"Pomáhali především válkou zmrzačeným dětem. To jen ukazuje, že kdokoli, kdo zde nosí zbraň, může zabíjet, kdykoli se mu zachce." vysvětlila Alexejovová.
Minulý měsíc byla unesena a následně zastřelena čečenská aktivistka Natalja Estěmirovová. Vraždu odsoudili světoví lídři, včetně ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva, který slíbil "řádné prošetření případu".
Čečenská lidskoprávní organizace Memorial, kde Estěmirovoá působila, ukázala prstem na současného prezidenta Čečenska, Ramzana Kadyrova, jehož aktivistka ostře kritizovala. Kadyrov však obvinění popřel s vysvětlením, že ženy nezabíjí.
Jak ale naznačuje rozhovor pro rádio Svobodná Evropa (RFE) z minulého týdne, Kadyrov vůči Estěmirovové choval velké antipatie.
"Estěmirovová neměla smysl pro respekt a stud. Často říkala hloupé věci," popsal svůj nevraživý vztah k aktivistce v rozhovoru pro RFE.
Podle čečenské vlády za vraždami stojí radikální islamisté, kteří se v posledních měsících zaměřili na státní bezpečnostní složky a místní představitele vlády jak v Čečensku, tak i v sousedních státech.
V dubnu letošního roku Rusko v Čečensku oficiálně ukončilo po deseti letech "protiteroristické operace".
Dvaatřicetiletý Kadyrov dosazený do prezidentského křesla Moskvou čím dál více čelí obvinění, že má na svědomí rostoucí počet zavražděných kritiků čečenského státního aparátu. Žádná z vražd nebyla zatím objasněna.
Zatím není vyřešen ani případ velké kritičky Kremlu a poměrů v Čečensku, novinářky Anny Politkovské. Minulý týden byl obnoven soud s údajnými spolupachateli vraždy. Vrah je ale stále na útěku.