CDU ztratila Hamburk, nad kancléřkou visí Damoklův meč

Radim Klekner Radim Klekner
21. 2. 2011 11:33
V Německu se spekuluje o vyhlášení předčasných parlamentních voleb.
Kancléřce Merkelové přibyly po hamburských volbách starosti
Kancléřce Merkelové přibyly po hamburských volbách starosti | Foto: Reuters

Hamburk - Letošní supervolební rok nezačal pro kancléřku Angelu Merkelovou šťastně. V nedělních volbách do Senátu ve spolkové zemi Hamburk utrpěla její Křesťanskodemokratická unie (CDU) zdrcující porážku.

Vítězem se stala opoziční Sociálnědemokratická strana Německa (SPD), která dokonce získala absolutní většinu. Může tak v tomto hanzovním městě vládnout bez koaličního partnera.

Zelení, kteří v rámci prvního "černozeleného" vládního projektu v Německu byli s CDU u moci po čtyři roky, totiž namísto vytoužených 15 získali jen jedenáct procent hlasů a přecházejí do opozice.

Dezignovaný hamburský starosta Olaf Scholz se ovšem snaží krotit nadšení svých spolustraníků.

"Do práce!" varuje. "Teď jde do tuhého."

Rozpočet města vykazuje totiž deficit ve výši 25 miliard eur. Ve druhé nejmenší spolkové zemi navíc narůstají problémy s místem pro nové byty a hamburský přístav musí znovu nastartovat svou ekonomiku.

Hrozba v Bádensku 

Na celostátní úrovni se po hamburských volbách nic nemění, protože vládní koalice CDU a svobodných demokratů z FDP má ve Spolkové radě, horní komoře parlamentu, i nadále většinu. Byť takovou, bez níž nemůže prosadit některé důležité zákony. 

Hamburk musí urychleně nastartovat svoji ekonomiku
Hamburk musí urychleně nastartovat svoji ekonomiku | Foto: Reuters

V Německu se ale množí spekulace, že by Merkelová mohla vyhlásit předčasné parlamentní volby, pokud křesťanští demokraté prohrají také další regionální hlasování. To se v březnu koná v Bádensku-Würtenbersku.

Právě Scholz by se mohl stát vyzyvatelem Merkelové v případě, že se vyplní podobný scénář.

"Všeobecná očekávání a tlak z toho rezultující je ohromný," řekl deníku Spiegel on-line náměstek předsedy sociálnědemokratické frakce v hamburském Senátu Ingo Egloff. "Každého nebudeme moci učinit šťastným."

Naráží tím na skutečnost, že noví vládcové Hamburku zřejmě nebudou moci uzákonit navýšení mezd ve veřejném sektoru, jak to požadují odbory. Starosti mají němečtí sociální demokraté ale i celorepublikově.

V průzkumech voličské přízně si sice i nadále udržují se Zelenými jasnou většinu. CDU, která v průzkumech vede, však začala v posledních týdnech vzhledem k pokračující hospodářské konjunktuře své skóre zase navyšovat.

Hodně bude proto záležet na dalších regionálních volbách.

Celkem jich bylo letos ve Spolkové republice naplánováno devět.

Důraz na lokální témata  

SPD získala v Hamburku 48,3, CDU, kterou opustila polovina voličů, 21,9 procenta odevzdaných hlasů. Zelení si sice polepšili z 9,6 na 11,2 procent, zůstali však daleko za svými očekáváními.

To, zda Merkelová zůstane v kancléřském křesle až do řádných voleb, záleží především na dalším výkonu německé ekonomiky
To, zda Merkelová zůstane v kancléřském křesle až do řádných voleb, záleží především na dalším výkonu německé ekonomiky | Foto: Reuters

Na spolkové úrovni jim totiž průzkumy přisuzovaly koncem minulého roku i čtyřiadvacet procent.

Do hamburského Senátu se na druhé straně vrátili se 6,2 procenty liberálové z FDP. Ti celostátně balancují na hranici pěti procent, která je nezbytná pro vstup do Spolkového sněmu. Strana Die Linke (Levice) zopakovala se 6,4 procenta svůj předchozí volební výsledek.

Sociální demokraté tak budou mít ve stojednadvacetičlenné městské radě 62 křesel.

Volby jim zjevně vyhrál důraz na lokální témata i skutečnost, že některými návrhy, nasměrovanými do kruhů drobných podnikatelů, byli schopni schopni oslovit tradiční voliče CDU.

Právě lokální téma - modernizace nádraží ve Stuttgartu, provázená obrovskými protesty veřejnosti - zřejmě křesťanským demokratům prohraje volby i v Bádensku-Würtenbersku.

 

Právě se děje

Další zprávy