Za pád Irska může Merkelová, tvrdí evropští bankéři

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
13. 12. 2010 17:43
Paniku na trzích, která vedla k irské žádosti o pomoc, spustila vyjádření německé kancléřky.
Investory podle bankéřů vyděsily nešťastné formulace německé kancléřky.
Investory podle bankéřů vyděsily nešťastné formulace německé kancléřky. | Foto: Reuters

Paříž/Brusel - Nebýt výroků německé kancléřky, nemuselo zřejmě Irsko žádat o pomoc Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropskou unii. Myslí si to jak zástupci Evropské investiční banky (EIB), tak Banky pro mezinárodní platební vyrovnání (BIS).

Konkrétní kritiku zaměřila Banka pro mezinárodní platební vyrovnání na říjnovou dohodu mezi Německem a Francií o účasti soukromých věřitelů na nákladech řízeného státního bankrotu.

Právě tento požadavek vedl v době zhoršování situace v Irsku k výprodeji irských vládních dluhopisů a vytlačení úrokových výnosů z těchto dluhopisů na neudržitelnou úroveň.

Kritika se valí ze všech stran

BIS upozornila, že ihned po dohodě mezi Francií a Německem se pozornost soustředila na irský bankovní systém, který je v těžké krizi. Podle ní se v té době neobjevila na trzích žádná jiná informace, která by výprodej mohla spustit.

Do Angely Merkelové se pustil i předseda řídícího výboru EIB Philippe Maystadt v rozhovoru pro francouzský list Les Echos. Ten obvinil kancléřku ze špatné komunikace, která investory vyděsila.

"V tom základním měla Angela Merkelová naprostou pravdu, když žádala, aby se v rámci stálého krizového mechanismu po roce 2013 účastnil (záchrany členských zemí) i soukromý sektor," cituje list šéfa EIB. "Ovšem způsob, jakým to bylo prezentováno, způsobil totální zmatek. Nepochybně to bylo proto, že trhy reagují příliš rychle, ale i proto, že ta zpráva nebyla úplně jasná," dodal Maystadt.

Zároveň vyzval lídry Unie, aby si z reakce trhů na tato nejednoznačná vyjádření vzali poučení.


 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy