Trump chystá virtuální zeď. Hranice s Mexikem bude sledovat umělá inteligence

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
3. 7. 2020 20:16
Zatímco práce na stavbě zdi na hranicích USA a Mexika pokračují, Bílý dům rozhodl, že její část bude virtuální. Ve skalnatém a těžko dostupném terénu budou pohyb na hranicích hlídat termokamery a umělá inteligence.
Donald Trump při návštěvě 320. kilometru postavené pohraniční zdi.
Donald Trump při návštěvě 320. kilometru postavené pohraniční zdi. | Foto: Reuters

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa podepsala smlouvu se start-upem ze Sillicon Valley, firma Anduril Industries vyrobí několik stovek věží, které poháněné solární energií budou sledovat pohyb na hranici mezi USA a Mexikem.

Jejich součástí budou termokamery a umělá inteligence, která dokáže rozeznat lidi od zvířat nebo vozidel. Systém bude informovat pohraniční stráž - přímo na mobil strážníka přijde zpráva o narušení hranic i se souřadnicemi, což ušetří čas i peníze.

Smlouva má sice podle amerických médií hodnotu několika stovek milionů dolarů, protože jde ale o klíčovou technologii potřebnou k zajištění vnitřní bezpečnosti země, půjdou peníze na sledovací věže z rozpočtu na domácí bezpečnost.

Tato "chytrá" nebo "virtuální" zeď má stát tam, kde je komplikované postavit betonovou nebo ocelovou zábranu. Jde o odlehlejší příhraniční oblasti, kde nežije moc lidí. Podle deníku Washington Post chtěl americký celní úřad podobně střežit hranice už před deseti lety, tehdy to ale naráželo na technologické překážky. 

Nynější prezident Donald Trump trvá na budování zábrany z betonu a železa v místech, kde je to možné. Pohraniční zeď byla jedním z hlavních slibů v jeho volební kampani před čtyřmi roky a letos tomu zřejmě nebude jinak. "Zdi jsou tou nejlepší technologií. Fungují," nechal se slyšet na začátku června, když navštívil stavbu v Arizoně, kde slavnostně podepsal pamětní ceduli na 320. kilometru nově vybudované bariéry.

Trump podepisuje ceduli na 320. kilometru zdi na hranici s Mexikem. | Foto: Reuters
Trump podepisuje ceduli na 320. kilometru zdi na hranici s Mexikem. | Foto: Reuters | Foto: Reuters

Podle amerických médií se ale prezident nemá čím pyšnit. Na většině 320 kilometrů už nějaká zábrana byla, současné práce zeď ve skutečnosti jen opravovaly a vylepšovaly. Navíc výstavba zdi na skoro 500 kilometrech hranice a oprava oplocení na dalších 450 kilometrech vyjde americkou vládu na 15 miliard dolarů (asi 353 miliard korun).

Celá americko-mexická hranice měří 3145 kilometrů. Donald Trump před volbami tvrdil, že výstavbu zdi zaplatí Mexiko, to to ale odmítá.

Díry, zdržování a komplikace

Do konce roku sliboval prezident USA postavit alespoň 800 kilometrů zdi. Zatím se ale stavba protahuje. Kongres opakovaně projektu zablokoval finance, a Trump proto musel přesměrovat peníze na výstavbu bariéry z jiných částí rozpočtu, zejména z obrany.

Stavbu rovněž komplikuje řada jiných věcí. Například v pondělí zablokovali staveniště v Campo v Kalifornii členové místního indiánského kmene. Protestovali proti výbušninám, které dělníci musí použít na zničení části starého plotu a které by podle nich znesvětily stará pohřebiště.

Už postavená část zdi navíc není tak funkční, jak prezident tvrdí. Loni v listopadu americký deník Washington Post napsal o několika dírách, které se v ocelové zábraně objevily. Mexickým gangům podle výpovědi agentů, kteří poničení zkoumali, stačí sehnat pístovou pilu, volně dostupnou v obchodech za asi 100 dolarů (v přepočtu asi 2400 korun). Tou pak během několika minut vyřežou díru, kterou projde člověk.

Video: Trumpův sen o pohraniční zdi

Trump: Postavíme zeď v Coloradu. Krásnou zeď. Nikdo ji nepřekoná vrchem ani spodem | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy