Čaputová výrazně vede. Slováci zveřejnili jeden z posledních průzkumů k volbám

ČTK ČTK
21. 3. 2019 12:45
Favoritka přímých voleb slovenského prezidenta Zuzana Čaputová před rozhodujícím druhým kolem hlasování jasně vede v průzkumu agentury Median SK se ziskem 60,5 procenta. Podpora jejího soupeře, místopředsedy Evropské komise Maroše Šefčoviče, dosáhla 39,5 procenta. Informoval o tom ve čtvrtek veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska, který vypracování průzkumu zadal.
Volební kampaň kandidátů na úřad slovenského prezidenta. 7.3. - 9.3 2019.
Volební kampaň kandidátů na úřad slovenského prezidenta. 7.3. - 9.3 2019. | Foto: Matej Slávik

Čaputová o uplynulém víkendu se ziskem 40,57 procenta hlasů přesvědčivě vyhrála první kolo prezidentských voleb, po kterém se vzdala funkce místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko. Šefčovič dostal 18,66 procenta hlasů a skončil na druhém místě z celkového počtu 13 kandidátů. Eurokomisaře v prezidentských volbách podporuje nejsilnější vládní strana Směr - sociální demokracie expremiéra Roberta Fica.

Druhé kolo voleb hlavy slovenského státu se uskuteční 30. března. Slováci v něm rozhodnou o nástupci úřadujícího prezidenta Andreje Kisky, který se o znovuzvolení neucházel a kterému pětileté funkční období skončí v polovině června.

Vzhledem k moratoriu na zveřejňování výsledků průzkumů lze poslední průzkumy k prezidentským volbám na Slovensku zveřejnit nejpozději tento pátek.

Podívejte se na reakci Zuzany Čaputové na první kolo voleb:

Video: agentura AP
 

Právě se děje

Další zprávy