Colombo - Britský premiér David Cameron bude požadovat nezávislé mezinárodní vyšetřování údajného porušování lidských práv na konci občanské války na Srí Lance, pokud v zemi v této věci do jara nenastane pokrok. Britský ministerský předseda to prohlásil v rámci vrcholného schůzky britského Společenství na Srí Lance. V Colombu jeho slova vyvolala rozhořčenou reakci.
"Lidé, kteří jsou ve skleněných domech, nesmí házet kameny," prohlásil srílanský prezident Mahinda Radžapakse poté, co Cameron prohlásil, že Srí Lanka by do března měla uskutečnit vlastní šetření událostí. V opačném případě by se vyšetřování mohl chopit mezinárodní tým.
Colombo čelí podezření z porušování lidských práv během bojů s tamilskými separatisty v roce 2009 i v dalších letech. Cameron je na nynějším summitu v Colombu jedním z nejhlasitějších kritiků sporného postupu srílanské vlády, kvůli kterému schůzku bojkotuje Kanada či Indie.
Srílanská armáda v roce 2009 na konci 26 let trvající občanské války s ozbrojenci ze separatistické organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) separatisty rozprášila. Zhruba 300 000 lidí během tvrdého útoku uvázlo na úzké pláži. OSN odhaduje, že o život přišlo zhruba 40.000 civilistů.
Nejvíc obětí má prý na svědomí ostřelování, i když násilností se dopouštěly obě strany. Kritici vlády hovoří i o mučení zajatců, záhadném mizení aktivistů a zastrašování novinářů. Podle kritiků se stát dopouštěl přečinů i po roce 2009 a odmítl jejich nezávislé vyšetření.
"Dovolte mi vyjádřit se jasně. Pokud vyšetřování do března nebude dokončeno, využiji našeho postavení v Radě OSN pro lidská práva...a budu požadovat úplné, spolehlivé a nezávislé mezinárodní vyšetřování," prohlásil podle agentury Reuters Cameron. Radžapakseho vyjádření pak bylo podle Reuters zřejmě odkazem na Severní Irsko, které bylo desítky let dějištěm sektářského násilí mezi protestanty a katolíky.
Panel OSN pro lidská práva se bude postupem Colomba zabývat na svém zasedání v březnu. Srí Lanka v minulosti odmítla zajistit OSN neomezený přístup do bývalých válečných oblastí. Není tedy v tuto chvíli jasné, jakou podobu by případné mezinárodní šetření mělo.